Nüfus sayımı tüm illerde başladı

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Beşir Atalay, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin (yeni sistemle nüfus sayımının) 81 ilde başladığını açıklarken, sayımın Haziran sonunda tamamlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atalay, bunun sayımdan öte bir sistem değişikliği olduğunu belirterek, eskiden herkesin eve kapanarak sayımın bir günde yapıldığını, yeni sistemde ise yıl ortasına kadar Türkiye nüfusunun ortaya konacağını kaydetti.

-''BU SİSTEMLE MÜKERRERLİK OLMAYACAK''-

Yeni sistemle birlikte mükerrerliklerin olmayacağını da söyleyen Bakan Atalay, artık Türkiye nüfusunun da güncel olarak takip edilebileceğini söyledi.

Yeni sistemde adres ve vatandaşlık numarasının birlikte kayda gireceğini ifade eden Atalay, vatandaşların yanlış veya farklı bir adreste kayıt olmaları durumunda özellikle kamu ile işlemlerinde aksamaların olacağına dikkat çekti.

-''İKAMETGAH İLMÜHABERİ TARİHE KARIŞIYOR''-

Artık ikametgah ilmühaberinin tarihe karışacağını da açıklayan Atalay, vatandaşların yaşadıkları yerde kaydolmasını istedi.

Böylelikle nüfusun ve göçlerin gerçek şeklinin ortaya çıkacağını vurgulayan Beşir Atalay, ''Örneğin vatandaş, köyde kaydolup şehirde yaşıyorsa özellikle kamu ile ilgili işlerinde sorun yaşayacak'' diye konuştu.

-SAYIM ÜÇ GRUPTA YAPILACAK-

Bu arada, yeni sayımın üç grupta gerçekleştirileceğini de ifade eden Bakan Atalay, bu grupların Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olup Türkiye'de yaşayanlar, TC vatandaşı olup yurt dışında yaşayanlar ve TC vatandaşı olmayan ancak Türkiye'de yaşayan yabancılar olarak belirlendiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious