Nüfustaki düşüş 'dipnot' ile açıklanacak

Nüfustaki düşüş 'dipnot' ile açıklanacak .9138
  • Giriş : 27.01.2008 / 11:50:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye nüfusunda projeksiyonlara göre ortaya çıkan düşüşü ve farklılıkları, uluslararası kamuoyuna ''dipnotlarla'' açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜİK Başkanı Ömer Demir, ''nüfustaki değişiklikler ve düşüş dış kamuoyuna nasıl açıklanacak'' sorusu üzerine yapılan açıklamada, ''nüfustaki düşüşü, değişiklikleri, iç kamuoyuna açıklamakta bir ikna sorunu yaşanmadığını'' belirtti.

Demir, ''Dış kamuoyu dediğiniz zaman, bunu açıklaması çok zor tabii. En çok sorunumuz, bunu dış kamuoyuna açıklamakta. Ama, merkezi bütçeden kaynakların yerele dağıtılırken nüfusa oranlandığı bütün ülkelerde bu sorun var. Dolayısıyla belediye katkı paylarının nüfusa göre ayarlandığını söylediğiniz zaman, uluslararası kullanıcılar bunu anlayacaktır'' dedi.

İdari yapının oturması ve örnekleme gibi bir yöntem kullanılmadığı için, şu andaki sayıların hiç bir tereddüte yer vermeyecek şekilde kesin ve doğru olduğunu vurgulayan Demir, ''bu farklılığın saklanması, göz ardı edilmesi gibi bir kaygınızın olmadığını hissettiği zaman, uluslararası kullanıcılar size çok daha fazla güvenir'' diye konuştu.

-''ŞU ANDA HATA PAYI YOK''-

Nüfus ile ilgili konuda iç kamuoyunun, mülki amirlerin, nüfusla ilgili işlem yapan kuruluşların, rakamların gerçek durumun üstünde mükerrerlik gösterdiği yönünde bir ikna sorunu olmadığına işaret eden TÜİK Başkanı Demir, şöyle devam etti:

''Bir çok kişinin mükerrer sayım konusunda bireysel gözlemi vardı ve nitekim söylüyorlardı. Bu konuya iç kamuoyu hazırlıklı. Ama dış kamuoyu dediğiniz zaman bunu açıklaması çok zor bir durum. İdari kayıtlarımız daha yeni oturduğu için, sonuçlar şu anda çok kesin olduğu için, hiç bir tereddütümüz yok. Şu anda diyelim vatandaşımızın adı soyadı, ana adı, yaşadığı yer bazında listesi elimizde. Fazla olması gibi bir ihtimal söz konusu değil. Listesi elimizde. Şu anda yaptığımız işte örnekleme gibi bir şey olmadığı için yanılma ihtimali de yok.

Örnekleme yapılırsa, genellemeye gidilirse hata payı olur. Burada tek tek insanlarımızın vatandaşlık numarasından sayıyoruz. Dolayısıyla burada biz, bu kişiyi sayma saymama gibi bir durumumuz yok. Dolayısıyla teknik anlamda yanılma payı söz konusu değil. Fakat şu vardır: şu anda nüfusumuz, doğum ve ölümler nedeniyle değişmiştir. Bunu da 2008 sonunda göreceğiz.''

-ULUSLARARASI KAMUOYU İÇİN DİPNOT AÇIKLAMASI-

Nüfus verilerindeki farklılıkların, uluslararası kamuoyuna, istatistiklerin altına konulacak dipnotlarla açıklanacağını bildiren TÜİK Başkanı Ömer Demir, ''Verilerimizi İngilizceye çevireceğiz. Dipnot olarak da açıklamalarımızda, (neden arada fark var, projeksiyonlarımız neden tutmadı) koyacağız'' dedi.

Merkezi bütçeden kaynakların yerele dağıtılırken nüfusa oranlandığı bütün ülkelerde bu sorun olduğuna işaret eden Demir, şöyle devam etti:

''Dolayısıyla belediye katkı paylarının nüfusa göre ayarlandığını söylediğiniz zaman, uluslararası kullanıcılar bunu anlayacaktır. Yabancı uzmanlar nüfus sayımımızla ilgili bize geldiği zaman, hemen (ulusal kaynakları nüfusa göre dağıtıyor musunuz ve dağıttığınızda ülke içindeki nüfus hareketlerini nasıl kontrol ediyorsunuz) diye soruyorlar. Bunu, bütün ülkelerde benzer sorunların yaşanmış olduğunu, en azından konuyla uğraşan profesyoneller biliyorlar.''

-''DÜZGÜN VERİLER PRESTİJİ ARTIRIR''-

Verilerdeki farklılığın TÜİK ve Türkiye açısından bir prestij kaybına neden olmayacağını ifade eden Demir, şunları söyledi:

''Düzgün bir şey yaptığınız zaman, uluslararası kamuoyuna düzgün veriler aktardığınız zaman prestijiniz artar. Hele hele bu tür büyük rakam farklılıkları olduğu zaman arkasından sebebini de söylediğiniz zaman, bu daha da iyidir. Yeni bir şey yaptığınızda muhakkak eskisi ile farklılık olacaktır. Bu farklılığın saklanması, göz ardı edilmesi gibi bir kaygınızın olmadığını hissettiği zaman uluslararası kullanıcılar çok daha fazla güvenir. O yüzden her zaman söylüyoruz; önemli olan farklılığın nereden geldiğini açıklamaktır. Bu konu ile ilgili ülke içinde bir sıkıntı yok. Uluslararası kullanıcıların da açıklamalarımızı makul bulacağını düşünüyoruz; çünkü neden rakamların farklı çıkığı süreci bellidir.''

-TC NUMARASI UYGULAMASININ YARARI-

''2000 yılı rakamlarının yüksek olduğu daha önce gündeme geldiğinde, yıl ortası tahmin projeksiyonlarının daha düşük tutulup tutulamayacağı'' yönündeki soru üzerine, bunun, verilerin artık MERNİS'ten gelmesi nedeniyle mümkün olmadığını açıklayan TÜİK Başkanı Demir, ''O zaman TC kimlik numarası uygulaması olsaydı, şu anda bu sorunların hiç birisini konuşmuyor olacaktık. O bakımdan yapılacak bir şey yok'' dedi.

2000 yılı nüfus sayımında 3,5 milyon mükerrer sayım olduğunun ilk etapta yapılan kalite kontrol çalışmalarında belirlendiğini ve bunların düşüldüğünü hatırlatan Ömer Demir, nüfusları düşürülen 40'tan fazla ilçe ve belde belediyesinin dava açtığını, bazı davaların hala sürdüğünü anlattı.

Demir, şöyle devam etti:

''Dolayısıyla o dönemde bir kalite sorunu olduğunu ve kalite kontrol çalışması ile bunun önemli miktarda giderildiğini biliyoruz. Demek ki tümüyle giderilememiş, bu sonuç bize onu gösteriyor. Ama bunu bilemezdik. Defakto nüfus sayımında, o anda, o bölgede gözlemlediğimiz, o günkü insanları saymak durumundasınız. Diyelim ki o anda orada yolcuysa, misafirlikteyse, aracındaysa, oteldeyse orada yazmak zorundasınız.''

Yeni dönemde, kişi nerede olursa olsun daimi ikametgahının sorulduğunu kaydeden TÜİK Başkanı Demir, şu bilgiyi verdi:

''Dolayısıyla 2000 yılı nüfusunu değiştirmediğiniz sürece, yıl ortası tahminini de değiştiremezsiniz. Doğanlar, ölenler artık MERNİS'ten geliyor zaten. Yılda yaklaşık 1,2 milyon canlı doğum, 400 bin ölüm var. Net 800 bin nüfus ekleniyor. 2000 yılı nüfus sayımını 68 milyonun altına indiremediğinize göre, otomatik olarak oraya ekleniyor. Çünkü o zaman TC kimlik numarası yoktu. TC kimlik numarası olsaydı, şu anda bu sorunların hiç birisini konuşmuyor olacaktık. O zaman o kadar kalite kontrol yapılabilmiş, bu bakımdan şimdi yapılacak bir şey yok.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious