Nüfusu 2 binden az olan belediyeleri ateş bastı

Nüfusu 2 binden az olan belediyeleri ateş bastı.29337
  • Giriş : 11.02.2008 / 13:17:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:04:57

Nüfusu 2 binden az olan belediyelerin kapanmasının gündeme gelmesi belde belediyelerini ateş bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belediyelerinin kapanmaması için nüfuslarını 2 bine çıkartmaya uğraşan bazı belediyeler bu süreçte yıllardır 'mahkemelik' oldukları komşu belediyelerin kapısını aşındırıyor.

Belediye Kanunu'na göre; nüfusu 2 binin altına inen belediyeler, Danıştay'ın görüşü ve İçişleri Bakanlığı'nın tekifi sonucu müşterek kararnameyle köye dönüştürülecek. Hal böyle olunca, geçen ay sonuçlanan TÜİK'in nüfus sayımının ardından nüfusu 2 binden az olan belde belediyelerini telaş sardı.

Yasa ile belediyelerini kaybetme korkusu yaşayan belde belediyeleri, nüfuslarını artırmak için yeni kadastro ile komşu köylerden 'mahalle' transferine yöneldi.

Yıllardır 'yayla davası' sebebiyle 'mahkemelik' olan ve bu uğurda onlarca kişinin can verdiği, Giresun'un Eynesil İlçesi Ören köyü ile, Trabzon'un Beşikdüzü ilçesi Oğuz köyünün husumeti yeni yasanın gündeme gelmesiyle birlikte yeni bir aşamaya girdi.

Nüfusu az olduğu için kapanma rikiyle karşı karşıya kalan Türkeli (Oğuz) Belediyesi, yeni yapılan kadastro çalışmalarında bazı mahalleleri transfer etmek için, mahkemelik olduğu komşusu Ören Belediyesi'nin kapısını çaldı.

Bu zamana kadar araya milltvekilleri de dahil birçok kişinin ve mülki erkanın girmesine rağmen uzlaşılamayan yayla davası da yeni yasanın gündeme gelmesiyle yeni bir aşamaya girmiş oldu.

Ören Belediyesi'nin imzaladığı 'ihtilafımız yoktur' belgesi ile kadastro çalışmalarında problem yaşamayan Türkeli Belediyesi, Dolanlı köyü ile birleşerek nüfusunu 2 bine çıkarabilecek.

Ören Belediyesinin uzattığı bu dostluk eli karşılık görür mi bilinmez ama belgeyi imzalayarak Oğuz Belediyesi'ni kapanmaktan kurtaran Ören Belediye Başkanı İsmet Kart'a kendi köylülerinden sitem var.

Yıllardır aradıkları fırsatın ayaklarına gelmiş olduğunu ifade eden Örenliler bu fırsatın kaçtığını, Oğuz Belediyesinin kapanmaması için verilen belgenin, 'yayla davası'nın sonuçlandırılması için bir koz olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Böylece, AK Parti'nin gündeme getirdiği yasa, yıllardır sürüncemede kalan Ören-Oğuz 'yayla davası' için sıcak bir başlangıca sebep olmuş oldu. Ören Belediyesi'nin attığı bu adımın kariılık görüp görmeyeceği ise merak ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious