Nuhun Gemisi için yeni iddia

Nuhun Gemisi için yeni iddia.18125
  • Giriş : 06.01.2009 / 08:26:00

Meclis"te kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Sorunlarını Araştırma Komisyonu raporunda Nuh"un gemisinin Cudi"de olabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Raporda "Beyaz güvercin Nuh"un gemisine zeytin dalı ile dönmüştür. Cudi ve Gabar dağlarında yabani zeytin ağaçlarının olması geminin Ağrı Dağı"na değil Cudi Dağı"na konduğu rivayetini güçlendirmektedir" denildi.

Nuh"un gemisinin Ağrı Dağı"nda mı yoksa Cudi Dağı"nda mı olduğu konusunda yıllardır tarihçileri ve araştırmacıları bölen tartışmaya TBMM Zeytin ve Zeytinyağı Sorunlarını Araştırma Komisyonu da katıldı. Meclis"te geçen yıl kurulan araştırma komisyonunun raporunda tarihi tartışma şöyle işlendi:

Ağrı Dağı"nda değil

"Beyaz bir güvercinin Nuh"un gemisine tufan sonrası canlılık belirtisi olarak, ağzında zeytin dalı ile dönmesi nedeniyle, zeytin yüzyıllardır barışın simgesi kabul edilir. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte zeytin ağacı bulunması, Cudi ve Gabar dağlarında bol miktarda yabani zeytin ağaçlarının olması, Nuh"un gemisinin Ağrı Dağı"na değil Cudi Dağı"na konduğu rivayetini oldukça güçlendirmektedir."

Ağrı Milletvekili Yaşar Eryılmaz, "Raporu okuduğumda bu bana fantezi bir yaklaşım olarak gelmişti. Tarihi bilgi ve belgelerle uyuşmayan bir tespit. Sadece öyle değerlendirip geçtim, üzerinde durmadım. Yok sayabileceğim bir yaklaşım" dedi.

Uğur: Doğruladılar

Komisyonun başkanlığını yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ağrı"da zeytin ağacı yok. O zaman Cudi olabilir. Uzmanların görüşü de bunu destekliyordu. Bu, zeytinin anavatanının Güneydoğu bölgemiz olduğunu, oradan dünyaya yayıldığını gösterir."

Nuh"un gemisinin yeri, geçen yasama döneminde de Meclis"te tartışma konusu olmuştu. Dönemin TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, komisyona gelen başvurular üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın inceleme yapmasını isteyerek, "Kuran"da bile Cudi Dağı adres gösteriliyor" demişti. Akman"ın sözünü ettiği Hud Suresi"nin 44. ayeti şöyle: "Ey yeryüzü! Yut suyunu. Ey gök! Tut suyunu" denildi. Su çekildi, iş bitirildi. Gemi de Cudi"ye oturdu ve "Zalimler topluluğu Allah"ın rahmetinden uzak olsun!" denildi."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*