Nükleer deneme krizi!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Güney Kore, Pyongyang hükümetinin gelecekte nükleer deneme gerçekleştireceğini açıklamasının ardından diplomatik çabalarını yoğunlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon bu kapsamda Çinli meslektaşı Li Zhaoxing ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre taraflar, 'Kuzey Kore'nin açıklamasının Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması çabalarına ters düştüğü ve böyle bir girişimin kabullenilemeyeceği' şeklindeki görüşleri paylaşıyor. Açıklamada, tarafların konuyu ciddî endişe ve üzüntüyle izledikleri bildirildi.

Ban, telefon görüşmesinde Çin ve ilgili diğer ülkelerin aktif rol olması gerektiğini vurgularken, Çinli bakan da 'Kuzey Kore'yi ikna etmek için ellerinden geleni yapacakları' sözünü verdi. Taraflar, konunun altılı görüşmelerde barışçıl yollarla çözülmesini istediklerini de vurguladı.

Kuzey Kore, nükleer programı üzerindeki altılı görüşmelere 2005 yılının Kasım ayına kadar devam etmişti. Çin, Japonya, Rusya, ABD ile Güney ve Kuzey Kore'nin katıldığı görüşmeler; ABD'nin Pyongyang'a ekonomik yaptırım uygulaması nedeniyle kesilmişti.

Bu arada, Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun'un 10 gün içerisinde Japon ve Çin liderlerle bir araya geleceği bildirildi. Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yoon Tae-Young, Roh'un Pazartesi günü Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüşeceğini, 13 Ekim'de de Çin lideri Hu Jintao ile görüşmek üzere bu ülkeye gideceğini bildirdi. Açıklamada, görüşme günlerinin Kuzey Kore'nin dünkğ açıklamasından önce belirlendiği, fakat toplantılarda bu konunun da ele alınacağı ifade edildi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Pyongyang'ın nükleer deneme yapmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, uluslararası toplumun Kuzey Kore'ye sert bir karşılık vermesi gerektiğini ifade etmişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı dün, Amerikan tehditlerine karşı gelecekte nükleer deneme gerçekleştireceğini duyurmuştu.Pyongyang, ABD'nin nükleer savaş tehditleri ve baskılarına karşı caydırıcılığı sağlamak için nükleer denemeye mecbur kaldıklarını vurgulamıştı.

Pyongyang hükümeti 2005 yılında nükleer silahlara sahip olduğunu duyurmuş, fakat bu iddiasını doğrulayacak bir deneme gerçekleştirmemişti. Komünist Kuzey Kore'nin en az 6 atom bombası yapabilecek malzemeye sahip olduğu tahmin ediliyor. Kuzey Kore, Temmuz ayında da füze denemesi yaparak bölgede gerilime neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious