Nükleer denetimciler Suriye'de

Nükleer denetimciler Suriye'de.18888
  • Giriş : 22.06.2008 / 18:48:00

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) bağlı denetim ekibi, geçen yıl İsrail tarafından nükleer tesis olduğu gerekçesiyle vurulan mekanı incelemek üzere ilk kez Suriye'ye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Heyetin başkanı UAEK'nın Başkan Yardımcısı Olli Heinonen Viyana'dan Şam'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, bu akşam Suriyeli yetkililerle bir araya gelerek, verileri toplamaya başlayacaklarını söyledi.

Heinonen, "Bizi orada bekleyeni, yerinde iyice göreceğiz" dedi.

UAEK'nın Suriye'de ilk kez yapacağı bu inceleme ziyareti, Suriye makamlarınca gizlilik içinde tutulurken, denetim ekibinin Şam'a geldiği konusunda, Suriye resmi basını tarafından öğleden sonra hiçbir açıklama yapılmadı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei önceki gün yaptığı açıklamada, Şam yönetimine, Suriye'yi ziyaret edecek olan UAEK denetçileri ile işbirliği yapması ve "şeffaf" olması çağrısında bulunmuştu.

Baradei, El Arabiya televizyonuna verdiği demeçte, Suriye'nin, UAEK denetçilerine ilgilendikleri her yeri ziyaret etmelerine izin vereceğini umduğunu söylemiş, "Suriye'ye açık gözlerle gideceğiz, gerçekleri gözleyeceğiz... Suriye'den mutlak şeffaflık ve yardım istiyoruz" demişti.

Geçen yıl Suriye'de nükleer tesis olduğu iddiasıyla bombardıman düzenleyen İsrail'e yönelik eleştirilerini yineleyen Baradei, tek yanlı güç kullanılmasını ve UAEK ile bilgi paylaşımında bulunulmamasını kınamıştı.

Baradei, İsrail Suriye'yi vurmadan önce, Suriye'ye giderek gizli bir reaktör olup olmadığını araştırabileceklerini hatırlatmıştı.

UAEK Başkanı, Suriye'nin de iddia edildiği gibi bir gizli nükleer programı yoksa kesinlikle açık olması gerektiğini kaydetmiş, UAEK'nın elinde Suriye'nin büyük bir nükleer tesis için gerekli bilgiye ya da yakıta sahip olduğu yönünde kanıt bulunmadığını söylemişti.

İsrail, geçen yıl Eylül ayında nükleer tesis olduğu iddiasıyla Suriye'de bir mekanı vurmuştu. Suriye ise İsrail'in iddialarını yalanlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious