"Nükleer enerjiye mecburuz"

  • Giriş : 18.01.2008 / 16:41:00

Enerji Bakanı Güler, Türkiye için nükleer enerjinin bir tercihten çok zorunluluk olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul’da düzenlenen “Nükleer Enerji Arenası”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji dengesini gelecekte beş sütun üzerine oturtacağını ve bu sütunların, kömür, gaz, hidroelektrik, yenilenebilir kaynaklar ve nükleer santrallerden oluşacağını söyledi.

Güler, her bir sütunun yüzde 20’lik paya sahip olacağını, bu nedenle nükleer teknolojinin bir tercihten çok zorunluluk olduğunu vurguladı ve ekledi: “Riski minimize ederek bu teknolojiyi kullanmak zorundayız; nükleer teknolojiyi tamamen barışçıl amaçla elektrik üretmek için istiyoruz.”

Güler ayrıca, nükleer teknolojiden elektrik üretmeyi öngören yasal düzenlemenin özel sektörü teşvik edecek nitelikte olduğunu ve Akkuyu ve hazırlıkların tamamlanmakta olduğu Sinop’un da kurulacak nükleer santrallerin yeri olacağını sözlerine ekledi.

ABD’den nükleer enerjide ortaklık teklifi

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Türkiye’de uranyum zenginleştirme yapılıp yapılmayacağı konusunda, “Şu anda amacımız nükleer yakıt elde etmek üzerine. İlk etapta kurulacak nükleer santrallerin yakıtları ithal olacak. Ancak daha sonra teknoloji transferi yoluyla kendi kaynaklarımızdan yakıt üreteceğiz” dedi.

Güler, İran gazının ne zaman geleceğine ilişkin bir soru üzerine de, “İran ile görüşmelerimiz devam ediyor.Türk halkını üşütmeyeceğiz” dedi.

HAKMAN: KAMUOYU TARAFINDAN KABUL GÖRMELİ

Nükleer Enerji Arenasında yatırımcı gözüyle nükleer güç santrallerinin kurulması konulu oturumda konuşan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, “Türkiye’de bir nükleer santral kurulabilmesi, eğer kamuoyu tarafından kabul gören bir yatırım değilse mümkün olmaz” dedi.

BURSA: NEGATİF TUTUM GÜVENSİZLİĞE DAYALI

Zorlu Holding Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa da, dünyanın bazı ülkelerinde nükleer santral konusunda oluşan menfi tutumların Türkiye’ye de yansıdığını belirterek, Türkiye’de nükleer santrale karşı olan negatif tutumun daha çok endişe ve güvensizliğe dayalı olduğunu söyledi.

Çernobil olayından sonra Türkiye’nin bir nükleer travma geçirdiğine dikkat çeken Bursa, bu olaydan sonra Türkiye’de kamu yöneticilerine karşı bir güvensizlik oluştuğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious