Nükleer faaliyetlerini artırıyor

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani, gerekli gördükleri takdirde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini genişleteceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın nükleer konulardaki müzakerelerine başkanlık eden Laricani, Birleşmiş Milletler'in (BM) uranyum zenginleştirmeyi ay sonuna kadar durdurmaları yönündeki kararnamesini 'yasadışı' olarak nitelendirdi. Süre sınırlamasını kabul etmediklerini ifade eden UYGK başkanı, kararnameyi reddettiklerini vurguladı. Uranyum zenginleştirme faaliyetlerin durdurmayacaklarının altını çizen Laricani, "Nükleer faaliyetlerimizi gerekli gördüğümüzde genişletiriz. Bu, tüm teknolojileri ve santrifüj tüplerini de içeriyor" şeklinde konuştu. Uranyum zenginleştirme faaliyetleri santrifüj tüpleriyle yapılıyor.

Ali Laricani, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nı hiçbir şekilde ihlal etmediklerini hatırlattı ve uranyum zengineştirme faaliyetlerine de BM müfettişlerinin gözetiminde devam edeceklerini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi geçen haftaki toplantısında İran'dan hassas nükleer faaliyetlerine 31 Ağustos'a kadar son vermesini istemiş, aksi takdirde yaptırım tehdidinde bulunmuştu.

Bu arada, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, haftalık basın toplantısında, Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararın kabul edilemez bulduklarını ifade etti. Asefi, çözüm yolu bulunması için müzakerelere açık olduklarını vurguladı.

Güvenlik Konseyi üyelerinin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması karşılığında önerdiği teşvik paketini inceleyen İran, teşvik paketine cevabı 22 Ağustos'ta vereceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious