Nükleer füzeler Kızıl Meydan'da

  • Giriş : 03.05.2008 / 15:26:00

Rusya Sovyetlerin dağılmasının ardından ilk defa nükleer füzeler, tanklar, zırhlı araçlar ve ağır silahları Kızıl Meydan'da yürütecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İkinci Dünya savaşında Nazi Almanya'sına karşı elde edilen başarının anısına kutlanan 9 Mayıs Zafer Bayramı'nda ülkede siyasi anlamda da yeni bir döneme giriliyor. Rusya'nın yeni seçilen lideri Dmitri Medvedev 7 Mayıs'da yemin ederek görevine başlayacak. 8 Mayıs'da da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 'Beyaz Ev'de başbakanlık görevini üstlenecek. İki lider de yeni görevleri ile birlikte Kızıl Meydan'daki törenlerde yerlerini alacak.

Moskova Askeri Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada kutlamalarda 8 bin askerin yer alacağı kaydedildi. Deniz, hava, kara, piyade, komanda ve özel birliklerin yer alacağı gösterilerde askeri orkestra vatanseverlik şarkıları söyleyecek. 200'den fazla ağır silahın geçeceği Kızıl Meydan çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınmaya başlandı.

T-90 tankları, BMP-3 personel sevkiyat araçları, BTR-80 zırhlı araçlar, İskender nükleer füzeler, Smerch çoklu taşıyıcılar, Msta füze sistemleri Buk hava savunma sistemleri görücüye çıkacak. Stratejik Roket Gücü'nün Kızıl Meydan'a göndereceği dört adet Topol nükleer füze ise en çok dikkat çeken askeri mühimmat olacak. Hava kuvvetleri de BMD-4 ve Sprut savaş uçakları ile gösterilere katkıda bulunacak. Tarih müzesi tarafından alana girecek araçlar daha sonra Vasileyvski caddesinden üslerine dönecek.

Rusya askeri birlikleri 9 Mayıs kutlamaları için iki aydır çalışıyor. 29 Nisan da gerçekleşen ilk provanın başarılı olduğu kaydediliyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Aleksander Drobyshevsky Kızıl Meydan'ın hava sahasının çok hızlı geçecek savaş uçakları ve yavaş hareket edecek savaş helikopterlerinin aynı zamanda havada bulunacağını kaydederek, bunun zorluğuna dikkat çekti. Drobyshevsky 9 Mayıs için çok özel görüntüler sunacaklarını, daha önce denenmeyen yeni bazı çalışmalarının da olduğunu kaydederek detaylarla ilgili bilgi vermedi. Komutan bunların 9 Mayıs için özel olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious