Nükleer ihalesinin iptalini istediler

Nükleer ihalesinin iptalini istediler.14454
  • Giriş : 25.04.2009 / 13:53:00

Nükleer Karşıtı Platformu, nükleer santral ihalesine fesat karıştırıldığını ileri sürdü ve ihalenin iptalini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Elektrik Mühendisleri Odasının sekretaryasını yürüttüğü Nükleer Karşıtı Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Çernobil Felaketi'nin 23. yıldönümünde ülkemizde yine nükleer santral tartışmaları yaşandığı, iptal edilmesi gereği açık olan bir ihale için dayatmalar, zorlamalar yapıldığı belirtildi.

Hükümetin ihale sürecine müdahalede bulunduğu, İhale Komisyonu'nun olumsuz görüşünün gereğini yerine getirmediği, gizli pazarlıklar yürüttüğü iddia edilen açıklamada, ''Skandala dönüşen bu ihale derhal iptal edilmelidir'' denildi.

Nükleer santrale ilişkin yasa, yönetmelik, kriter oluşturma ve ihale sürecinin baştan sona 'Ben yaptım oldu' anlayışını yansıtan belirsizlik, yetersizlik ve keyfi uygulamalarla dolu olduğu kaydedilen açıklamada, Akkuyu nükleer santral ihalesine tek bir başvuru olmasının da yarışma sürecini daha baştan sona erdirdiği ifade edildi.

İhalenin 3. aşaması olan fiyat zarfı açılması sürecinin ise hukuka aykırı girişimlere sahne olduğu ve nükleer lobiciliğin ve dayatmanın açık bir göstergesi haline dönüştüğü belirtilen açıklamada, daha sonra şu görüşlere yer verildi:

''Nükleer ihale için özel olarak hazırlanan mevzuata göre tek firmayla farklı bir ihale usulü uygulanmasına imkan olmadığı gibi fiyat teklif aşamasında da fiyatın revize edilmesine olanak yoktur. Yönetmeliğe göre teklifler alındıktan sonra ihale sürecinde herhangi bir değişikliğe gidilmesi söz konusu dahi olamaz.

Oysa gelinen aşamada firmanın kaç tane revize teklif verdiği dahi takip edilemez bir noktaya gelmiştir. Yasa ve yönetmeliğe göre firmanın teklifini değiştirmesi mümkün olmadığı gibi ihale şartnamesinde de ikinci bir teklifin söz konusu olamayacağına ilişkin çok sayıda hüküm bulunmaktadır. Yani şartnameye göre teklif değiştirilemez. Firmanın kilovat saat başına 21.16 sentlik ilk teklifi ile revize teklifi arasındaki fiyat uçurumu da teklifin ne ölçüde haksız ve abartılı olduğunu, nükleer santralla elektrik üretiminin ucuz değil pahalı olduğunu gözler önüne sermektedir. İhale derhal iptal edilmelidir.''

SİNOP'TA MİTİNG DÜZENLENECEK

Bu arada açıklamada, nükleer lobilerin her türlü hukuki ve meşru süreçleri yok ederek sürdürdükleri inat karşısında Nükleer Karşıtı Platformunun da insan ve doğa yaşamını savunma kararlılığını sürdürdüğü ve sürdürmeye devam edeceği vurgulandı.

Bu çerçevede Çernobil'in 23. yıldönümü nedeniyle, ülkemizin bu felaketten en çok etkilenen bölgesi olan Karadeniz Bölgesinde Sinop'ta nükleer santral kurma girişimlerine karşı miting düzenleneceği bildirildi.

Söz konusu miting, ''Çernobil'i Unutma, Geleceğe Sahip Çık'' çağrısıyla yarın yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*