Nükleer karşıtı üyelerden Sezer'e mektup

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, TBMM'de kabul edilen Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Yasa tasarısının veto edilmesi istemiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup gönderdi.

İstiklal Caddesi'ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan platform üyeleri, ''Yaşamayı seç, nükleerden vazgeç'' ve ''Nükleere hayır'' yazılı dövizler açarak, nükleer santraller kurulmasına yönelik çalışmaları protesto etti.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy, TBMM'de kabul edilerek onaylanması için Cumhurbaşkanlığına gönderilen Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Yasa tasarısının, ''yabancı nükleer lobilerince hükümete kabul ettirildiğini'' öne sürdü.

Celepsoy, nükleer santrallerin yol açacağı risklere değinerek, gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkeleri ''nükleer çöplük'' haline getirmeye çalıştığını, sivil toplum kuruluşları ve bilim adamlarının karşı görüşlerine rağmen hükümetin enerji ihtiyacını gerekçe göstererek yasayı meclisten geçirdiğini savundu.

Teknolojisi pahalı olan nükleer enerjinin temiz ve güvenli olmadığını, aynı zamanda enerjide dışa bağımlılığı da artıracağını öne süren Celepsoy, ''Yaşamlarımız ve güzel ülkemizi bir avuç lobinin çıkarlarına emanet etmemek için yasanın tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderilmesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirlerine arz ediyoruz'' dedi.

Grup, açıklamanın ardından ''Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Yasa tasarısının veto edilmesi'' yönündeki taleplerini içeren mektupları, Galatasaray Postanesi'nden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious