Nükleer karşıtı yürüyüş sürüyor

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Timur Danış 8 gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi etrafında nükleer enerji planlarına karşı bir yürüyüş başlatmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir Greenpeace gönüllüsü olan Mevlüt Yaman da hem Tümur Danış ve Hediye Gündüz’e destek vermek, için Meclis etrafındaki yürüyüşe katıldı.

Mevlüt Yaman, “Nükleer hem pahalı, hem tehlikeli, hem de gereksiz bir enerji türü ve 20. yüzyıla ait bir seçimdi. 21. yüzyıl yenilenebilir enerjilerin ve enerji verimliliğinin çağı olmalıdır” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerjiyi halka pazarlamak için
elinden geleni yapıyor. Bir yandan da tehlikeli nükleer enerjiye kapıları açmak için kabul edilemez bir yasayı meclisten geçirmeye çalışacak. Oysa ne yenilenebilir enerjilerde ne de enerji verimliliği konularında sadece konuşmaktan öteye geçemiyor. Bütün milletvekillerini bu yasaya hayır demeye ve Güler’in unuttuğu sağduyuyu nükleere “hayır” oyuyla hatırlatmaya çağırıyoruz”.

Protesto eylemcisi Mevlüt Yaman ayrıca nükleer enerjiye tanınması planlanan tüm ayrıcalıkların rüzgâr, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine tanınmasını, böylece Türkiye’nin ilerde yeni Çernobil’lerin bedellerini ödemek zorunda kalmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious