Nükleer karşıtları Sinop'ta eylem düzenledi

Nükleer karşıtları Sinop'ta eylem düzenledi.12538
  • Giriş : 26.04.2009 / 17:10:00

Sinop'ta 53 sivil toplum örgütünün birlikteliğinde oluşturulan Nükleer Karşıtı Platformu (NKP), Çernobil nükleer kazasının 23. yıldönümünde "Çernobil'i Unutma Geleceğe Sahip Çık" konulu miting düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nükleer santral karşıtlarının yapacağı miting için Sinop polisi olağanüstü güvenlik önlemi aldı.

Sinop Demokrasi Platformu'na bağlı 53 derneğin organize ettiği miting için Türkiye'nin değişik illerinden yüzlerce kişi Sinop'a geldi. Mitingin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı'na nükleer santral karşıtı sloganların yer aldığı afişler asıldı.

Mitinge destek veren sanatçı Leman Sam, "Bizler büyük şehirlerde yaşayan insanlar olarak yüzümüzü lağım suyu ile yıkıyoruz. İçtiğimiz sular ve soluduğumuz hava maalesef zehirli. Sularımızı ve topraklarımızı sattılar. Bunun sonu nereye varacak? Buna karşı olmak bir şeyler söylemekle olmuyor. Bunun için daha da sert eylemler gerekiyor." diye konuştu.

NKP dönem sözcüsü Metin Gürbüz ise evlerde kilovat başına 12,5 dolara alınan elektriğin birim fiyatına 21,16 dolar verdiklerini ifade ederek, "Nükleerin ne kadar pahalı olduğunu Mersin Akkuyu ihalesinde ve Çernobil'in de ne kadar kirli olduğunu gördük." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*