Nükleer santral ihalesinde 11 şartname alındı

Nükleer santral ihalesinde 11 şartname alındı.18888
  • Giriş : 05.08.2008 / 16:36:00

Türkiye'nin ilk nükleer santrali için toplam 11 şartname alınırken, 24 Eylül'de yapılacak ihalede herhangi bir ertelemenin planlanmadığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Reuters'a bilgi veren bir enerji bakanlığı yetkilisi, Hattat Holding tarafından alınan son şartname ile Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ) tarafından açılan nükleer santral ihalesinde şartname edinenlerin sayısının 11'e yükseldiğini söyledi.

Nükleer santral ihalesi için Kanada'dan Atomic Energy Of Canada Limited (AECL), Japonya'dan Itochu Corporation, Fransa'dan Vinci Construction Grand Projects, Fransız-Belçikalı Suez -Tractebel, Rusya'dan devlet şirketi Atomstroyexport, Güney Kore'den KEPCO -Enka, Çinli China Nuclear Power Compenents Co., Hollanda merkezli Unit Investment N.V, Sabancı Holding ve Alsim-Alarko şartname almıştı.

Yetkili, şartname alma sürecinde teklif vermeyi planlayan şirketlerin ihaleyle ilgili sorularının yanıtlandığını belirterek, "Yatırımcıların herhangi bir problem yaşamaması için görüşmeler yapılıyor. İhale için dünyanın önde gelen şirketleri hazırlık yapıyor. Şu aşamada ihalede herhangi bir erteleme söz konusu değil" dedi.

Aynı yetkili, birkaç büyük şirketin daha şartname almasını beklediklerini ve ihalenin yoğun bir rekabet ortamında geçeceğini ifade etti.

Mersin Akkuyu'da kurulması planlanan ve teklifleri 24 Eylül'de alınacak santralin kurulu gücünün +/- yüzde 25 ile 3,000- 5,000 MW arasında olması planlanıyor.

Enerji Bakanlığı santralin 2012 yılında devreye girmesini öngörüyordu; ancak, Enerji Bakanlığı Müsteşar Vekili Selahattin Çimen, nükleer santral ihalesine teklif verecek yatırımcıların 15 yıllık alım garantisinden tam olarak yararlanmak için tesislerin 2015 yılında üretime geçecek şekilde planlanması gerektiğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*