Nükleer santral ihalesinde erteleme yok

Nükleer santral ihalesinde erteleme yok .18888
  • Giriş : 14.03.2008 / 18:39:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santrallere ilişkin ihalede herhangi bir erteleme ya da vazgeçmenin söz konusu olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, petrol fiyatlarına ilişkin gelişmeleri Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren'in konuyu yakından izlediğini belirtirken, fiyat artışına yönelik özel tedbirlere ihtiyaç bulunmadığnını altını çizdi.

Bakan Güler, resmi temasları dahilinde Türkiye'de bulunan Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Vujica Lazoviç'le görüştü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda 1 saatten fazla süren görüşmenin ardından iki bakan basının karşısına geçti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, görüşmede, doğalgaza ilişkin proje değerlendirmesi yaptıklarını kaydetti. Güler, elektrik ve hidroelektrik yatırımlarını ele aldıklarını belirtirken, kömür santralleri konusundaki tasarılar üzerine konuştuklarını aktardı.

Rüzgar enerjisi üretimi konusunda da Karadağ'la işbirliğine gideceklerine işaret eden Güler, ayrıca iki ülkenin uzman değişimine gideceğini bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, "Elektrik dağıtım, jeotermal, kömür enerjisi, yeraltı kaynakları ve yenilenebilir enerji konusunda çalışmalar gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Konuk Karadağ Başbakan Yardımcısı ise görüşmelerin başarılı bir seyirde gerçekleştiğini söyledi. İşbirliğine yönelik kararların alındığı görüşmeyi önemli bir fırsat olarak değerlendiren Lazoviç, uzman değişimlerine gidileceğini, projelerin sonuçlandırılacağını ifade etti. Görüşmelerin yararlar getireceğine dikkat çeken Vujica Lazoviç, ileride gerçekleşen konuşmaların daha faydalı sonuçlara gebe olduğuna işaret etti.

Konuk Bakan Lazoviç'i uğurlayan Hilmi Güler, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Başkent Doğalgaz'ı özelleştirme ihalesinin devam ettiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Güler, Ankara'nın kendine özgü bir durumunun olduğunu söyledi.

Hilmi Güler, "Özelleştirmeden elde edilecek gelirin bir bölümüyle alacaklarımız tahsil edilecek, bir bölümü de Ankara'nın yatırımları için kullanılacak. İçme suyu ve metro gibi yatırımlar da bunun içerisindedir, normal bir tahsilat gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Artan petrol fiyatlarına ilişkin tedbir için özel önlem alınıp alınmadığının sorulması üzerine de Güler, Başbakan Yardımcısı Ekren'in gelişmeleri yakından izlediğini aktararak, fiyat artışına yönelik özel tedbirlere gerek olmadığının altını çizdi.

Nükleer santral konusunda bir erteleme olup olmadığı yönündeki soruya da Güler, "Hayır böyle bir şey yok. Cumhurbaşkanı Gül'ün bir yönetmeliği uygulaması gerekiyor. Şartname hazırdır, önümüze gelmesi gün meselesidir" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious