Nükleer santral tasarısı geçti

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Nükleer güç santralleri kurulmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarıya göre, nükleer santral kuracak ve işletecek şirketler yarışma sonucu, seçimle belirlenecek.

Şirketlerin seçilme sürecinde, fiyat ve miktar dikkate alınacak. Belirlenen miktarın altında fiyat verenler tercih edilecek.

Şirketler, santralin kurulması aşamasında oluşabilecek zararın tazminine yönelik, zorunlu yatırım sigortası yaptıracak.

Şirketler, santralin faaliyeti süresince oluşacak atıkların taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesiyle ilgili her türlü finansal maliyetlerin ve santralin işletme süresinin sonunda işletmeden çıkarma masraflarının karşılanması için oluşturulacak fonlara katkı yapacak.

Tasarı ile kamu şirketleri de nükleer santral yapabilecek, özel sektör ile ortak olabilecek.

Perakende ve toptan satış lisansı sahibi tüzel kişiler, santralden üretilen elektrik enerjisini, 15 yıllık ikili anlaşmalar çerçevesinde satın alacak.

Tasarıyla 2014'e kadar işletmeye girecek yerli kömür kullanan elektrik santrallerine de 15 yıl alım garantisi getiriliyor.

"Nükleer santral için kulis yapılıyor"

TBMM Genel Kurulunda, nükleer santrallerin kurulmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmeleri, Sinop milletvekillerinin tartışmasına sahne oldu.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, nükleer santral ihalesine girecek firmaları uyararak, "Gelin vatana, insanlarımıza, çevreye ihanet etmeyin" dedi.

Mecliste, nükleer santraller için kulis yapan "bazı çantalı kişilerin" bulunduğunu savunan Altay, "Gelip bana nükleer santral kulisi yapıyor adam... Bunları dövmediğim için kendimi kutluyorum doğrusu" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i televizyonlarda tartışmaya davet eden Altay, "Milletimiz, mesaj atarak katılsın. Eğer siz kazanırsanız ilk kazmayı ben vuracağım. Ben kazanırsam da siz bu işten vazgeçin" diye konuştu.

Altay, AK Parti Sinop milletvekillerini suçlayarak, 4.5 yıl boyunca Sinop'ta hiçbir projenin bitirilemediğini savundu.

"Ecevit de, köprüye, televizyona karşı çıkmıştı"

AK Parti Sinop Milletvekili Cahit Can, Altay'ın "konuyu anlamadan konuşmasının üzüntü verici olduğunu ve bu konularda hiçbir araştırma yapmadığını" söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek de nükleer santral yerine, temize nerji üretimine; yerli kaynaklara yönelinmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Güler: "Biz yanlış iş yapmayız"

AK Parti İstanbul Milletvekili Muharrem Karslı, iş yapmasını bilmeyen, yapana engel olan bir zihniyet ortaya çıktığını belirterek, aynı zihniyetin 20-30 yıl önce Boğaziçi Köprüsü'ne de karşı olduğunu ifade etti.

Karslı, "O zaman CHP'nin başında bulunan Bülent Ecevit, köprüye şiddetle karşı çıkmıştı. Ecevit, televizyona, otomobil sanayinin de kurulmasına karşı çıkmıştı" diye konuştu.

"Arkadaşlarımız, Çernobil kazasına kafayı takmış" diyen Karslı, bunun dışında tek bir kaza örneği verilemeyeceğini belirtti.

Kanunun kabul edilmesinden sonra milletvekillerine teşekkür eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, hükümet olarak Türkiye'nin yararına işler yaptıklarını belirterek, "Bizim yanlış iş yapmamız söz konusu olamaz" dedi.

Nükleer enerji tartışması

Nükleer enerji Türkiye'de uzun süredir tartışılıyor. Bazı kesimler nükleer enerjinin kaçınılmaz olduğunu belirtirken, bazı kesimler ise nükleer enerjinin zararının faydasından çok olduğunu, gelişmiş ülkelerden çoğunun yeni nükleer santral kurmadığını ve atık sorununun geleceğe dair çok önemli bir kaygı yarattığını söylüyor.

Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, geçtiğimiz kasım ayında, Türkiye'de nükleer santral yapılmaması için topladıkları 100 bin imzalı dilekçeyi TBMM'ye sunmuştu.

Nükleer karşıtları Türkiye'de yüksek bir güneş, rüzgar ve hidroelektrik potansiyeli bulunduğunu ve bunların kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Özel Dosya: Nükleer enerjinin korkunç yüzü Çernobil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious