Nükleer Santral Yasasına tepki

Nükleer Santral Yasasına tepki .25889
  • Giriş : 12.11.2007 / 13:11:00

TMMOB: "Nükleer Santral Yasası ülke gerçeklerine uygun değil ve uygulanmadan kaldırılması gerekir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Nükleer Santral Yasasının ülke gerçeklerine uygun olmadığını ve uygulanmadan kaldırılması gerektiğini savundu.

Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 1980'lerden sonra yaptığı abartılı enerji talep tahminlerinin hiçbirinin gerçekleşmediğini belirterek, şunları kaydetti:
“Hal böyle iken, nükleer santralleri gelecekteki olası enerji krizlerine çözüm olarak sunan siyasal iktidar, aslında çok iyi biliyor; yıllardır karanlıkta kalma senaryoları anlatılır ama nedense ülkemiz karanlıkta kalmaz. Siyasal iktidar bundan sonra da, nükleer santral olmadan da bu ülkenin karanlıkta kalmayacağını iyi bilir. Karanlıkta kalma senaryolarının çözümünün nükleer santral olmadığını da çok iyi bilir. Çünkü kurulması düşünülen nükleer santrallerin ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında sahip olacağı pay, elektrik üretimi kurulu gücünün ancak yüzde 5'idir.”
Nükleer santralde önemli bir hususun da denetim olduğuna dikkati çeken Soğancı, mevcut durumda çevresel denetimlerin bile yetersiz olduğu bir Türkiye'de nükleer santral kurulumunda ve işletiminde etkin bir denetim gerçekleştirilmesinin mümkün görülmediğini kaydetti.

Soğancı, “Sonuç olarak, ülkemizin nükleer santrallerden elektrik üretme macerasına atılmasına gerek yoktur. Nükleer lobilerin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanları tehdit altında bırakılmamalıdır” dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious