Nükleer Santralda süreç hızlanıyor

Nükleer Santralda süreç hızlanıyor.18888
  • Giriş : 07.03.2008 / 20:52:00

Nükleer santral ihalesi kriterlerine ilişkin yönetmeliği inceleyen Sayıştay, görüşünü Enerji Bakanlığı'na bildirdi. Bu görüşle birlikte nükleer santral ihalesinde süreç yeniden hızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nükleer santral yapım kriterlerini belirleyen yönetmelik hazırlandı, ihalenin tarihi 21 Şubat olarak belirlendi. Fakat yasa gereği yönetmelik için Sayıştay'ın görüşünün alınması gerekiyordu.

Sayıştay incelemeyi uzatınca ihale tarihi de ertelendi.

Şimdi süreç yeniden hızlanıyor. Sayıştay haftalarca süren incelemenin ardından yönetmelik ile ilgili görüşlerini Enerji Bakanlığı'na gönderdi.

Sayıştay yönetmelikte 11 maddede düzenleme yapılmasını istedi.

Sayıştay'ın önerileri arasında alım garantisini düzenleyen maddenin başlığının satın alma olarak değiştirilmesi, fazla üretimin hangi şartlarda satın alınacağı ve öngörülenden düşük üretim yapılması durumunda nasıl bir yaptırım uygulanacağının yönetmelikle belirlenmesi yer aldı.

Yasal prosedür Sayıştay'ın görüşünün alınmasını zorunlu kılıyor amak bu görüşlerin yönetmeliğe yansıtılması şart değil.

Yönetmelik şimdi Başbakan Erdoğan'ın imzasını bekliyor. Erdoğan'ın imzasıyla birlikte TETAŞ (Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş) Yönetim Kurulu ihale şartnamesine son noktayı koyacak.

Bundan sonra ihale tarihi ilan edilecek. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TETAŞ tüm hazırlıkları tamamladığı için ihalenin en geç mart ayının üçüncü haftasında yapılacağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious