Nükleer santraller karşıtı eylem

Nükleer santraller karşıtı eylem.18888
  • Giriş : 24.04.2008 / 13:17:00

Beyoğlu'nda toplanan Küresel Eylem Grubu üyeleri, nükleer santraller karşıtı eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen ve yüzlerine nükleer kazazede gibi makyajlar yapan grup, 26 Nisanda Kadıköy'de gerçekleştirilecek mitinge ilişkin bildiri dağıttı. Grup üyelerinin boyunlarına ''Nükleer çatlar, patlar'', ''Nükleer öldürür'' yazılı dövizler astıkları da görüldü.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Türkiye'de hükümetin halktan gizlemeye çalıştığı bir nükleer santral ihale süreci yaşandığı belirtilerek, kurulması düşünülen nükleer santrallerle milyonlarca canlının hayatının tehlikeye atıldığı öne sürüldü.

Nükleer santrallerin güvenli olduğunu söyleyenlerin de bulunduğu ifade edilen açıklamada, buna, 26 Nisan 1986'da meydana gelen Çernobil kazasının yıl dönümününde büyük bir mitingle yanıt verileceği kaydedildi.

Açıklamada, ''Türkiye'de, gelişmiş ülkelere oranla aynı işi 2-3 katı daha fazla enerji harcayarak yaparken enerjiyi akıllı kullanmaktan bahsetmeyip, rüzgar, güneş ve jeotermal zengini Türkiye'de 'nükleer santral gereklidir' gibi aslı astarı olmayan açıklama yapanların motivasyon kaynağını bilmiyoruz ama tahmin ediyoruz'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious