'Nükleer santraller konusunda tereddüdümüz yok'

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santralleri konusunda özel sektör ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, nükleer santralleri özel sektörün liderliğinde yapmak konusunda tereddütlerinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MÜSİAD heyetiyle görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Güler, nükleer enerji santrallerinin yapımı konusunda özel sektörle beraber çalışma düşüncelerinin değişmediğini belirterek, nükleer santralleri özel sektörün kendi imkanlarıyla yapacağını, ancak risk paylaşımı konusunda bakanlığın devreye gireceğini vurguladı.

Bir gazetecinin, Türkiye'ye gelen Iraklı heyet ile enerji ihracatı konusunun görüşülüp görüşülmediğini sorması üzerine konuşan Güler şunları söyledi: "Türkiye enerji konusunda stratejik adımlar atıyor. Irak'a zor günlerinde elektrik verdik ve arttırarak devam edeceğiz. Petrol ve doğalgaz konusunda ise görüşmelerimiz sürüyor."

MÜSİAD'ın hazırlamış olduğu "Türkiye'nin Enerji Ekonomisi ve Petrolün Geleceği " konulu rapora da değinen Hilmi Güler, hazırlanan raporun Türkiye gerçeklerine uygun olduğunu ve neredeyse raporun bütün maddeleri üzerinde hemfikir olduklarını belirterek, yakın zamanda enerji verimliliği yasası, Jeotermal enerji yasası ve petrol yasasının çıkarılacağını vurguladı.

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da, Bakan Hilmi Güler ile hazırladıkları rapor doğrultusunda, enerjinin Türkiye için önemi ve alınması gereken önlemleri görüştüklerini ifade etti. Bolat, enerjide arz güvenliğinin ele alınması, yerli kaynakların üretiminin azamiye çıkarılması, petrolde yerli üretimin arttırılması ve milli enerji şurasının düzenlenmisi başlıklı konuları ele aldıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious