Nükleer savaş çıkarsa ne olur?

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Irak merkezli çıkacak bir nükleer ve biyolojik savaşta en az üç neslin bundan etkileneceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Gazete’de yer alan habere göre Ahmet Davutoğlu, Amerika’nın uluslararası hukuk retoriğini kendi çıkarları için kullandığını hatırlatarak Irak merkezli çıkacak bir nükleer ve biyolojik savaşta en az üç neslin bundan etkileneceğini belirtiyor.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tertip ettiği bir toplantıda konuşan o zamanın Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin sürekli edilgenlikten aktif duruma geçmesi, ölçek büyütmesi ve bunu yaparken de hayalci olmaması gerektiğini belirtiyor.


Ahmet Davutoğlu zamanın hükümetini eleştirerek “Ölçek büyütmeliyiz. Ya ABD açısından ya Saddam açısından edilgeniz. Biz bu tarihi ve kültürü ne zaman harekete geçireceğiz” diye konuşuyor.

Şimdi ise Erdoğan Hükümetinin dış politikadaki en önemli beyni olan Ahmet Davutoğlu’nun öngördüğü stratejik derinlik düşüncesini uygularken yaptıkları bir bakıma paralellik de arz etse de bugün yaşananlar ve bugünkü şartlar hiç de geçmişteki günlere benzemiyor.

Şimdi Türkiye’nin tartıştığı ve TBMM’nin konu üzerinde gizli oturum yapacağı sınır ötesi operasyon; Kerkük’ün belirsizliği ve Irak’ın mevcut yapısı konusunda Türkiye’nin tavırları tarihsel olarak şimdinin Başbakan danışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu’nun geçmişte söyledikleriyle oldukça ilgili görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious