Nükleer seçim sonrasına kaldı!

Nükleer seçim sonrasına kaldı!.9750
  • Giriş : 17.03.2009 / 20:06:00

Güler, nükleer enerji santralı ihalesi ile ilgili değerlendirmelerin son aşamaya geldiğini, seçimden sonra bakanlar kuruluna sunulmak üzere son rötuşların yapıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santralı ihalesi ile ilgili değerlendirmelerin son aşamaya geldiğini, seçimden sonra bakanlar kuruluna sunulmak üzere son rötuşların yapıldığını bildirdi.
Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ile Sheraton Oteli'nde gerçekleştirdiği görüşmeden sonra Bakanlık'ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Güler, hükümetin enerji diplomasisi konusundaki temaslarının hızla devam ettiğini, bu kapsamda dün İran Enerji Bakanı, bugün de Rusya Enerji Bakanı ile bir araya geldiklerini belirtti.


Nabucco projesi

NABUCCO projesi ile ilgili AB ve projenin partner ülkeleri ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Hilmi Güler, Rusya ile enerji alanında yürütülen görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, "iki ülke arasında geniş ve etkin ilişkilerin geliştirilmesi açısından tam bir siyasi irade olduğunu" kaydetti. Türkiye'nin ileriye dönük gaz ihtiyacında arz güvenliğini dikkate alarak, diğer ülkeler ile yapılan görüşmelerin ışığı altında Rusya ile de görüşmelerin sürdüğünü anlatan Güler, "Ülkemizin çıkarları birinci faktördür. Arz güvenliği birinci öncelikli. İkincisi uzun vadeli olarak doğal gazı daha ekonomik, daha rekabetçi şekilde sağlamak için görüşmeler sürüyor" dedi.

AB'nin bugün, Nabucco için daha önce sağlamayı düşündüğü 250 milyon avroluk desteği sağlamaktan vazgeçtiğini açıkladığının hatırlatılması üzerine Bakan Güler, bu açıklamanın, kendisi Rusya heyeti ile toplantıda iken, 2 saat önce yapıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Enerji görüşmelerinde 2 saat bazen çok önemli olabiliyor. Biz de bu sırada farklı şeyler görüştük. Biz bu projeyi bitirmek amacındayız. Kaynağı nerede olursa olsun, bu proje bir ihtiyaçsa, bunun şartlarının da yerine getirilmesi lazım. Bir başka kaynaktan veya kendi kaynaklarımızdan da bunu gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Çünkü önemli projelerde küçük engeller, hiçbir zaman projenin yürümesini engelleyemez."

İran'ın NABUCCO projesine dahil edilmesi ile ilgili bir soru üzerine de, Bakan Güler, bu konudaki çalışmaların İran'a sunulduğunu, gelecek yanıta göre değerlendirme yapılacağını, arz güvenliği açısından projenin bir an önce gerçekleşmesini istediklerini kaydetti.

Nabucco ortaklarının buradaki tavrının da önemli olduğunu vurgulayan Bakan Güler, İran ile imzalanan 35 milyar metreküplük doğal gaz geçişine ilişkin mutabakat zaptına işaret ederek, bunun uygulamasının İran'a gönderilen değerlendirmede bulunduğunu söyledi.


Gazprom Başkanı Türkiye'ye gelecek

Gazprom Başkanı'nın gelecek ay Türkiye'ye geleceğini hatırlatan Güler, özel sektörün doğal gaz ithalatına ilişkin soru üzerine, Botaş'ın bugün kontrat devrine ilişkin son imzaları da attığını bildirdi. Artık, BOTAŞ'ın dışında başka oyuncuların da piyasada olacağını kaydeden Bakan Güler, yasadaki takvime uygun olarak devirlerin sürdüğünü belirtti. Daha önce LNG'nin özel sektöre devredildiğini hatırlatan Güler, yenilenebilir enerji ve doğal gaz rejiminde uygulanacak yeni sisteme ilişkin yasa tasarısının hazırlandığını ve seçimden sonra parlamentoda görüşüleceğini söyledi.

Güler, bugün, Rusya Enerji Bakanı ile yaptığı görüşmede, BOTAŞ'ın Rusya'dan doğal gaz alımı için 2011'de sona erecek kontratına ilişkin görüşmelere başlanması gerektiğini ifade ettiğini belirterek, "Enerji dengesi açısından önemli bir miktar. Bu ithalatın kimin tarafından yapılacağı ayrı düşünülecek bir konu. Ama bu gazın, en azından yeni kaynak çıkana kadar Türkiye'ye gelmesi lazım" dedi.

Bakan Güler, enerji fiyatlarında gelecek ay bir ayarlama yapılacağının hatırlatılması üzerine de "Bu konuyu gelecek ay olunca görüşelim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*