'Nükleer silah peşinde değiliz'

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, nükleer silah geliştirmeye çalışmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Nükleer silah peşinde değiliz" diyen Ahmedinejad, yaptırımların bir ülkeye baskı yapmak için kullanılmaması gerektiğini belirtti. Ahmedinejad, ''yaptırım kelimesini siyasi literatürden çıkarmamız gerektiğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Mahmut Ahmedinejad ayırca, Batılı ülkelerin sunduğu teşvik paketinin "ileri bir adım" olduğunu söyledi. Ahmedinejad, dışarıdan dayatılan ve ayrımcılığa dayalı barışın ise "kalıcı olmayacağını" belirtti.

Şangay İşbirliği Örgütü'nün dün yapılan 10. liderler zirvesine gözlemci statüsünde katılan İran'ın Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, uranyum zenginleştirme faatliyetlerini durdurması için Batılı ülkelerce önerilen teşvik paketinin "ileri bir adım" olduğunu kaydetti. Ahmedinejad, İsrail'in ülkesinin nükleer tesislerine saldırmasından endişe etmediklerini de söyleyerek, İran'ın kendisini savunabilecek güçte olduğunu vurguladı.

Daha önce İsrail haritadan silinmeli diyerek dikkatleri üzerine çeken Ahmedinejad, "Yahudi soykırımı" ile ilgili bir soru üzerine "Yahudiler, Hrıstiyanlar ve Müslümanlar arasında fark yoktur. Hepsinin haysiyeti ve saygı duyulma hakkı vardır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious