Nükleer sorununu diplomasiyle çözün!

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, İranlı yöneticilere ülkenin uluslararası krize neden olan nükleer çalışmaların diplomatik yollarla çözülmesinin önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'da yaptığı görüşmelerde, muhataplarına, bu ülkenin nükleer programı ile ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi konusunda görüş ve önerilerde bulundu. Erdoğan, ziyaretleri öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve diğer yetkililerle İran ziyaretinin ana detaylarını görüştü.

İKİLİ TİCARETTE YENİ HEDEF

Erdoğan, İran'da ilk olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde ağırlıklı olarak ikili sorunlar, ticari ilişkiler ve doğal gaz konusundaki işbirliğinin genişletilmesi ele alındı. Erdoğan'ın Temmuz 2004'te Tahran'a yaptığı ziyarette 1 milyar doların üzerinde seyreden ikili ticaret hacmi için konulan 5 milyar dolarlık ticaret hacminin de bu görüşmelerde gündeme geldiği ve bugün bu hedefin aşılmış durumda olduğu ifade edildi. Görüşmelerde, ikili ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkartılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi. Erdoğan'ın görüşmede, ikili ticaret hacminde İran'dan alınan yüklü miktardaki doğal gaz nedeniyle Türkiye'nin aleyhine olan durumun bir dengeye kavuşturulması için İranlı muhataplarından Türkiye'den daha fazla ithalat yapmalarını istediği kaydedildi. Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanlığı binasına geçti.

IRAK, LÜBNAN VE FİLİSTİN

Erdoğan, burada Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından karşılandı. Heyetlerarası görüşmenin ardından Erdoğan ile Ahmedinecad öğle yemeğinde baş başa bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği bir günlük çalışma ziyaretinin ardından İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Perviz Davudi ile basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsediklerini belirterek, ''Bu konuda İranlı tüm yetkililerle aynı görüşü paylaştığımızı gördük'' dedi. “Görüşmelerimizde bölge hassasiyetleri konusunda Irak Lübnan, Filistin konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunduk” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Mevcut gelişmelerden duyduğumuz kaygıları karşılıklı olarak ortaya koyduk. Bunu nasıl giderebiliriz, bunu konuştuk. Bölgedeki istikrar ve barışın korunması konusunda Türkiye, İran ve Suriye'ye düşen sorumluluğun üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Demokrasiye inanmış olan tüm ülkeler Filistin'deki sandık neticesine saygı duymak mecburiyetinde idiler ve o sonuca saygı duymayanlar şu andaki durumun mesulü durumundadır.''

GÜNDEMİ YOĞUNDU


Başbakan Erdoğan, daha sonra sırasıyla Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile ayrı ayrı görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeler öncesinde basın mensuplarının görüntü almalarına izin verildi. Başbakan Erdoğan'a gezisinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İdris Naim Şahin, bazı AK Parti ve CHP milletvekilleri, Başbakanlık Başdanışmanları Ahmet Davutoğlu, Ali Yakıtal, Akif Beki, Nabi Avcı, Hasan Tahsin Fendoğlu, BOTAŞ Genel Müdür Vekili Hüseyin Saltuk Düzyol, Başbakanlık ve Dışişleri bürokratları ile gazeteciler eşlik etti.

ORTADOĞU’DA ENERJİK YAKINLAŞMA


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ve Şam ziyaretleri öncesinde, Suriye yönetiminden gelen mektup heyecan yarattı. Ortadoğu’da enerji alanında yakınlaşmayı öngören mektup bizzat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e geldi. Suriyeli Enerji Bakanı Ahmed Halid Al Ali tarafından kaleme alınan mektupta, Suriye’nin kısa vadede İran'dan doğalgaz alacağına vurgu yapılarak, bu gazın boru hatları aracılığıyla, Türkiye'den iletilmesinin mümkün olup olmadığı soruldu. Mektupta, Ağrı üzerinden Erzurum'a ulaştırılan İran gazının, halen yapımı sürmekte olan Kilis doğalgaz boru hattı inşaatı bittiğinde, Kilis üzerinden Suriye'ye kurulacak bir doğalgaz boru hattı ile Suriye'ye iletilebileceği ifade edildi. Mektupta ayrıca Suriye'nin başlangıç olarak yılda İran'dan 2 ila 3 milyon metreküp doğalgaz almak istediği de kaydedildi.

ANKARA SICAK BAKIYOR

Suriye’nin bu sıcak teklifine Ankara'nın da "sıcak baktığı" vurgulanırken, Türkiye, İran ve Suriye enerji yetkililerinin önümüzdeki haftalarda bir araya gelerek, konuyu ayrıntılı bir şekilde görüşeceklerini ifade ediliyor. Ankara, Suriye'nin de boru hattı ile enerji ihtiyacını Türkiye üzerinden sağlamasının, "Türkiye'nin enerji yolları üzerindeki kilit rolünü pekiştireceğine" inanıyor. Eğer Suriye’nin teklifi kabul edilirse, İran gazı ilk önce Ağrı’daki kompresör istasyonundan boru hattıyla Erzurum’a, Erzurum’dan Sivas’taki kompresör istasyonuna ordan da Malatya, Adıyaman Gaziantep üzerinden geçerek Kilis’e ulaşacak. Kilis’ten de bir boru hattı ile Suriye’ye ulaştırılacak. Suriye’nin doğalgazın yanı sıra Türkiye ile elektrik konusunda da bir işbirliği yapmak istediği ifade ediliyor. Bu konuda İran, Suriye’nin Türkiye ile aralarında enerji nakil hattının kurulması yönünde adım atılmasının istedikleri belirtiliyor. İran ve Suriye Enerji Bakanları geçen hafta Tahran'da bir araya gelmişti. İki bakanın yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Suriyeli Bakan Al Ali, üç ülke yetkililerinin Şam'da bir araya gelerek, konunun ayrıntılarını görüşeceklerini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious