"Nükleer" süreç 21 Şubat'ta başlıyor!

  • Giriş : 28.11.2007 / 14:42:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral kurulması için ilana 21 Şubat'ta çıkılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral kurulması için ilana 21 Şubat'ta çıkılacağını açıkladı. Mersin Akkuyu'nun nükleer santral için hazır olduğunu belirten Güler, Sinop için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
Güler, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK), sivil toplam kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirdiği nükleer santral ölçütlerinin değerlendirilmesi toplantısının sonunda soruları yanıtladı. Ölçütlerin 21 Aralık'ta yayımlanacağını, ardından yönetmelik çıkarılacağını ifade eden Güler, yasada üç ay içinde yarışma için ilana çıkma koşulu bulunması nedeniyle Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'nin (TETAŞ) 21 Şubat'ta ilana çıkacağını söyledi. Terör riski ve Genelkurmay Bakanlığı ile bu konudaki görüşmelerin sorulmasına üzerine Güler, 'Terör sadece ülkemizin değil tüm dünyanın sorunu. Yeni konseptlere göre hem sivil hem askeri tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli önlemleri alıyoruz. Bir sorun yok' dedi.

Mevcut terör tehdidi ile Sinop ve Mersin Akkuyu arasındaki tercih sorulan Güler, 'Türkiye'nin her tarafı güvenli ve güvenli de olmak zorunda. Bu bizim görevimiz. Onun için riskli, daha az riskli ayrımı yapmıyoruz. Tabii ki nükleer santral kurulması için kriterler var. deprem, çevre gibi konular da dahil pek çok kriteri göz önüne alıyoruz. Hazır olan yer Akkuyu, hazırlığı yapılan yer ise Sinop. Sinop'ta çalışmalar sürüyor. Oradaki işlemler bittiği zaman orayı da ele alacağız' diye konuştu.
Nükleer enerji ile enerji politikasının kömür, su, doğalgaz ve yenilenebilirden oluşan mevcut dört sütununa gelişmiş ülkelerde olduğu gibi beşinci sütunun ekleneceğini anlatan Güler, nükleer santralın Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 5-6'sını karşılayacağını kaydetti.

-GREENPEACE'İ DE ÇAĞIRDIK-

Nükleer karşıtı kuruluşların toplantıya katılmamaları ve tepkileri sorulan Güler, bu cephede yer alan hem Greenpeace hem de Elektrik Mühendisleri Odası'nın toplantıya davet edildiğini söyledi. Nükleer, ülkenin meselesi, dolayısıyla herkesin konusu olduğunu belirten Güler, bu kurumlar da dahil olmak üzere tüm kesimlerin her türlü katkı, eleştiri ve tenkitlerine açık olduklarını vurguladı.
Nükleer santralı özel sektörün yapmasını istediklerini kaydeden Güler, bu olmazsa kamu-özel sektör ortaklığını, bu da gerçekleşmezse son seçenek olarak kamunun nükleer santralı kuracağını belirtti.
Alım garantisinin serbest piyasa düzenine aykırılığını değerlendiren Güler, nükleerdeki alım garantisi ile YİD ve Yİ santrallardaki garantinin birbirinden çok farklı olduğunun altını çizdi. YİD ve Yİ'lerde belirli fiyat üzerinden başta garanti verildiğini anımsatan Güler, nükleer için ise tekliflerin yarışacağını ve en uygununun seçileceğini ifade etti.

-ELEKTRİKTE ARZ KRİZİNE YENİ YASA-

Elektrikteki arz açığı konusunda ne yapılacağına ilişkin sorulara karşılık Güler, yeni bir yasal düzenleme hazırladıklarını bildirdi. Gelecek hafta düzenlemenin TBMM komisyonlarına gelmesini beklediklerini ifade eden Güler, kamunun yatırım yapmasını sağlayacak değişikliklerin olacağını ifade etti. Mevcut Elektrik Piyasası Kanunu'na göre kamunun yatırım yapamadığının altını çizen Güler, kamunun yatırım tercihinin olmadığını, ancak özel sektör yapmazsa kamunun devreye gireceğini söyledi. Güler, yeni düzenlemede elektrik arz açığına karşı önlemler, mevcut yatırımların hızlandırılması ve doğalgaz ile ilgili çalışmaların da bulunacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious