Nükleer tıp hastalarına kötü haber

Nükleer tıp hastalarına kötü haber.17033
  • Giriş : 23.05.2009 / 18:38:00

Kanada'da nükleer sızıntı nedeniyle kapatılan ve bir hafta içinde açılacağı duyurulan Chalk River Nükleer Reaktörünün en az bir ay kapalı kalacağı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanada Atom Enerjisi Kurumu AECL'den yapılan açıklamada, dünyada nükleer tıpta kullanılan medikal izotop ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Chalk River Nükleer Reaktöründeki sızıntının henüz giderilemediği ve onarım çalışmalarının en az bir ay süreceği kaydedildi.

Kanada şimdiden ülkedeki nükleer tıp hastaları için diğer üretici ülkelere sipariş verdiğini açıkladı.

Kanada Atom Enerjisi Kurumunun açıklaması şöyle:

"Bilim adamları sızıntının nedenini bulmaya çalışıyor. Uzaktan kontrollü kameralarla, reaktör duvarlarının iç kısımları tarandı. Şu ana kadar sızıntıya neden olacak bir anormallik görülmedi. Uzmanlar, bugün ve yarın reaktör duvarlarının ultrasonunu çekecekler. Sorunu tamamen çözünceye dek, reaktörü servise almak istemiyoruz."

Hollanda, Belçika, Fransa ve Güney Afrika ile birlikte dünyada medikal izotop üreten 5 reaktörden biri olan Chalk River Nükleer Reaktörü, özellikle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan Kobalt-60 izotopunda dünyanın ihtiyacını karşılıyordu. 3 Kasım 1957'de kurulan Chalk River Nükleer Reaktörü, yılda 20 milyon hasta için izotop üretiyor. Stoklanamama özelliği bulunan medikal izotopların üretildikleri andan itibaren belli sürede kullanılmaları gerekiyor. Buna göre Kobalt-60 5,2 yıl, Molibdenyum-99 66 saat, İyodin-131 8 gün ve İyodin-125 de 59 gün kullanım ömrüne sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*