Nükleerde geri sayım başladı

Nükleerde geri sayım başladı.18888
  • Giriş : 22.09.2008 / 10:25:00

Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir tartışmalara konu olan nükleer santral ihalesi Çarşamba günü yapılacak. Bazı kesimlerin daha sonra yapılmasını istediği ihaleye 9'u yabancı 13 şirket katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de yıllardır tartışmalara neden olan nükleer santral ihalesinde geri sayım başladı. Son yılların en önemli ihalelerinden biri olacak Akkuyu nükleer santral ihalesi 24 Eylül Çarşamba günü yapılacak. İhaleye 9'u yabancı 13 şirket katılıyor. İhaleye katılmak isteyen şirketler Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'nden (TETAŞ) Çarşamba günü saat 14:00'de kadar şartname alabilecek.

TEPKİ ALDI

Türkiye'de yıllardır büyük tartışmalara neden olan ihalede son günlere yaklaştıkça tansiyon yükseldi. Enerji Bakanlığı ihale süresinin uzaması istemezken bazı kurumlar hükümete tepki göstererek ihalenin zamansız yapıldığı görüşünde.

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral için 24 Eylül'de gerçekleştirilecek ihalenin iptal edilmesini istemişti. Soğancı kısa süre öne yaptığı açıklamada, "Nükleer lobilerin dayatmalarıyla, insanımızı ve yaşam alanlarımızı tehdit edecek, nükleer santrallerden elektrik üretme macerasına atılmaya gerek yoktur" demişti.

'ABD'DEKİ MALİ KRİZ ENGEL OLUR DENMİŞTİ'

Türkiye'de nükleer santral ihalesine karşı olan bazı kurumlar, ABD'de geçen yılın son çeyreğinde patlak veren Mortgage krizinin ve geçen hafta dünya piyaslarının çökmesine neden olan Lehman Brothers iflası nedeniyle Çarşamba günü düzenlenecek olan ihale için hiçbir şirketin teklif vermeyeceğini açıklamıştı.

ERTELEME FİNANSAL KRİZİN ÇÖZÜMÜ DEĞİL

TETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Duran Gökkaya, küresel finansal krizin derinleştiği ortamda, pahalı bir yatırım olan nükleer için kredi bulunma sorunu yaşanabileceği ve şirketlerin de erteleme istediğine ilişkin soruyu yanıtlarken, ertelemeye izin vermeme kararının doğruluğunu savundu.

Gökkaya, “Diyelim ki bunu biraz daha uzattık; başka krizlerin olmayacağını düşünebilir misiniz? Başka krizler de belki meydana gelebilir. Bu sürecin krizin içerisinde boğulacağını düşünmüyorum. Varsayalım ki biz bu yarışmayı yaptık, bir-iki ay sonra, bir sene sonra bir kriz daha olsa ne olacaktı, olmayacağını nereden biliyoruz? Biz bize verilen görevi en iyi şekilde yapacağız ve 24'ünde de bu yarışmayı neticelendireceğiz” dedi.

FİYAT TEKLİFLERİ EN GEÇ 15 GÜNDE AÇILACAK

TAEK'in değerlendirmesinin çok kısa sürede sonuçlanmasını beklediklerini belirten Gökkaya, “TAEK ile yaptığımız görüşmede zaten kriterler belli olduğu için o kriterlere uygun olup olmadığına bakacaklarını, uzun sürmeyeceğini belirttiler. Bir hafta, 10 gün, 15 gün içerisinde diyebilirim” dedi.

Nükleer santral inşasına gelecek yıl içinde başlanmasını beklediklerini kaydeden Gökkaya, 2014-2015 yılları sürecinde de ilk ünitelerden enerji alınacağı öngörüsünde bulundu.

İHALEYE KATILACAK FİRMALAR

Çarşamba günü son tefliklerin verileceği Akkuyu nükleer santral ihalesine şimdiye kadar 9'u yabancı 13 şirket teklif verdi. İhaleye teklif veren şirketler şunlar:

“AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada),

Itochu Corporation (Japonya)

Vinci Construction Grand Projets (Fransa)

Suez Tractebel (Fransa-Belçika)

Atostroyexport (Rusya)

KEPCO (Güney Kore-Türkiye)

China Nuclear Power Components Co. (Çin)

Unit Investment N.V. (Hollanda)

Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye)

Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye)

Hattat Holding (Türkiye)

RWE (Almanya)

Akenerji (Türkiye)

İhalenin en önemli kıstası alım garantisini olacak. 15 yıl boyunca devlete satacağı elektrik için en ucuz fiyatı teklif eden firma ihaleyi kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*