'Nükleer'de tutumumuz değişmedi!!

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batılı ülkelerin baskısına rağmen devam ettirdikleri nükleer program konusunda tutumlarının değişmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmedinejad, Hormuzgan eyaletindeki bir baraj açılışı sırasında yaptığı konuşmada, ülkesinin nükleer programına da değindi ve bu hafta içinde bilimsel alanda elde ettikleri başarıları dünya kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.
“Bizim nükleer enerji konusundaki tutumumuz değişmemiştir” diyen Ahmedinejad, İslam devriminin 28. yıl dönümü kutlamalarında “nükleer şölen” yapacaklarını yineledi ve halkın kutlamalara büyük oranda katılarak düşmanları hayal kırıklığına uğratacağını ifade etti.

Batılı ülkelerin nükleer programları nedeniyle kendilerini yaptırım uygulamakla tehdit ettiğini kaydeden Ahmedinejad, yaptırımlarının İran'ın ilerlemesine hiçbir etkisi olmayacağını savundu ve `'Biz 28 yıldır kendi yağımızla kavruluyoruz” dedi.

ALİ LARİCANİ

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakereci Ali Laricani de çeşitli temaslar için Tahran'da bulunan Filistin İslami Cihadı Genel Sekreteri Ramazan Abdullah ile görüştükten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında, nükleer programa ilişkin soruları yanıtladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişlerinin nükleer tesislere sokulmadığı yönündeki iddiaları kabul etmeyen Laricani, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde müfettişlere her türlü kolaylığı sağladıklarını ve denetimlerin sürdüğünü söyledi.

Milli çıkarların takibini temel hedef olarak gördüklerini ifade eden Laricani, nükleer enerjiyi “keyif için istemediklerini, bu konunun ülkenin geleceği ve ilerlemesiyle ilgili olduğunu” belirtti.

Laricani, “Eğer İran gelecekte ilerlemek istiyorsa yeni teknolojilere sahip olmak zorunda. Bunlardan biri de nükleer teknolojidir. Hiç kimse bizi bundan vazgeçiremez” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious