Nükleerde yabancı personele veto

Nükleerde yabancı personele veto.18888
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:31:00

Nükleer Yasa, yabancı personel çalıştırma ile ilgili hükmünü iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP’nin başvurusu üzerine yaptığı incelemede Nükleer Santral Yasası’nın geçici birinci maddesinin ikinci cümlesindeki hükmü iptal etti. İptal edilen cümlede “TAEK, özel bilgi ve ihtisas gerektiren işlerde kadro aranmaksızın uygun nitelikli yerli ve yabancı uyruklu sözleşmeli personel çalıştırabilir” deniliyordu.
Anayasa Mahkemesi yasanın yürürlüğünü durdurmadığı için nükleer santral yapımına ilişkin yasanın uygulamasında bir sorun bulunmuyor.

İptal gerekçesi Resmi Gazete’de yürürlüğe girdikten sonra, Enerji Bakanlığı, yasal düzenleme yaparak yabancı personel ile ilgili hukuki boşluğu ortadan kaldıracak. Bu sürecin 2-3 ay içinde tamamlanacağı belirtiliyor.

Nükleer santral ihalesine ilişkin yönetmelik hakkındaki Sayıştay görüşü alınarak, yönetmeliğe yansıtıldı. Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’nda yönetmeliğin imzaya açılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün de onayından sonra nükleer santral ihale ilanı verilecek.

Nükleer santral ihalesine Kanada, ABD, Fransa, Almanya, Güney Kore, Japonya ve Rusya’dan katılım olacak. Bu ülke teknolojilerini kullanacak yerli şirketler arasında Türkiye’nin en büyük holdingleri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious