Nükleerden asla vazgeçmeyeceğiz

Nükleerden asla vazgeçmeyeceğiz.15054
  • Giriş : 28.11.2008 / 14:36:00

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, yaptırımlara ve baskılara rağmen nükleer enerji faaliyetlerini sürdürmede kararlı olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sultaniye, ''Açıkça söylüyoruz, BM Güvenlik Konseyi kaç tane yaptırım kararı alırsa alsın mühim değil. Nükleer enerji dosyamızın, UAEK Yönetim Kurulu'nda ne zamana kadar kalacağı da önemli değil. Barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme hakkımızdan, özellikle de uranyum zenginleştirmeden asla vazgeçmeyeceğiz. Yaptırımlar ve özellikle ABD'nin tek taraflı ambargolarına rağmen elde ettiğimiz başarılardan geri dönmemiz söz konusu olamaz'' ifadesini kullandı.

''Hukuk ve sorumluluk bir aradadır. Haklarımız olduğu gibi sorumluluklarımız da var'' diyen Sultaniye, ''İran, sorumluluk kabul eden bir ülkedir. Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na (NPT) tamamen bağlıyız'' dedi.

İran'ın, ön şartsız ilgili tüm tarafları müzakere masasına davet ettiğini belirten Sultaniye, ''Ekonomi, enerji, nükleer konular başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası her konuda müzakereye hazırız. Uluslararası toplum, müzakere masasına yanaşmayanlara baskı uygulamalı'' diye konuştu.

UAEK'nın raporlarına göre, uranyum zenginleştirme programı İran, AB ve BM'nin ''kırmızı çizgileri'' olmaya devam ediyor.

BM Güvenlik Konseyi, uranyum zenginleştirme programını durdurmadığı gerekçesiyle bugüne kadar İran aleyhinde üç yaptırım kararı aldı.

Konsey, en son 27 Eylüldeki 1835 sayılı kararında da ''kırmızı çizgisindeki'' tutumunu sürdürerek, İran'dan ilk üç yaptırım kararlarının gereğini yerine getirmesini istemişti.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleri de ''dondur dondur'' önerisiyle İran'dan uranyum zenginleştirme programını askıya alması halinde yaptırımların durdurulacağını belirtmişlerdi.

İran ise uranyum zenginleştirme programını en belirgin ''kırmızı çizgisi'' olarak görüyor ve NPT'nin tüm ülkelere verdiği bir hak olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*