Numan Kurtulmuş'tan MHP'deki kasetlere 'BBG ev'li uyarı

Numan Kurtulmuş'tan MHP'deki kasetlere 'BBG ev'li uyarı .9200
  • Giriş : 22.05.2011 / 20:53:00
  • Güncelleme : 22.05.2011 / 20:08:56

HAS Parti lideri Kurtulmuş, Türkiye'de bireysel ahlakın zaafiyete uğrayıp, kaset siyaseti yapıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de bireysel ahlakın zaafiyete uğrayıp, kaset siyaseti yapıldığını belirterek, gelinen bu noktadan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Partisince düzenlenen bir dizi program için Samsun'a gelen Kurtulmuş, esnafları ziyaret edip, il teşkilatında basın toplantısı düzenledi.

MHP'de yaşanan kaset olayına değinen Kurtulmuş, Türkiye'yi eski ve yeni olmak üzere ikiye ayırdı.

Eski Türkiye'nin, soğuk savaşın siyaset dilini kullanan Türkiye olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bizden olanlar ve onlardan olanlar. Bu anlayış, kamplaşma üzerine kurulu bir siyasettir. Seçim meydanlarında hakaret üstüne hakaretleri görüyoruz. Eski Türkiye'de ayrıca komplolar, kasetler, dosyalar vardı, bunların üzerinden siyaset yapmak marifet sayılırdı. Biz bu anlamda Türkiye'de soğuk savaşın bütün siyaset yöntemlerini 12 Haziran'da geride bırakacağına yürekten inanıyoruz. MHP'deki kaset olayının iki yönü var; birincisi, konulara muhatap olan arkadaşlar. Bu kasetleri bilmiyorum, seyretmedim. Ama anlatıldığı kadarıyla bu arkadaşlarla ilgili olarak fevkalade ciddi gayri ahlaki iddialar, görüntüler söz konusu. Bunlar da zaten iddiaları teyit ettiği için istifa etme noktasına gelmişler. Bu işin bir de bireysel ahlâk tarafı vardır. Türkiye'de siyasetçi BBG evinde yaşıyormuş gibi, şeffaf evlerin içinde günün her alanında açık ve net olmak zorundadır. Sadece efendim, 'biz hesabı ailemize veririz' filan değil. Siyasetçi hesabı 75 milyonun tamamına vermeli. Özel hayatındaki yanlışları da bütün millete karşı verir. Çünkü milletin önüne çıkmış olan insanlardır. Dolayısıyla bu anlamda kasete muhatap olanlar açısından bizim milletimizin örfü, adeti, gelenekleri ile bağdaşmayacak şekilde bir gayri ahlâki durumun olduğu görülüyor, anlaşılıyor. Ama en az bunun kadar rahatsız edici başka bir tarafı vardır o da bu tür kasetler üzerinden siyaset yapılması bu da siyasi ahlâk bakımından doğru değildir. Siyasi ahlâk bakımından doğru olan; insanların kasetler, dosyalar üzerinden siyasi rakiplerini yıpratması değil, projeler ve fikirler, programlar üzerinden rakipleri ile mücadele etmesidir. Biz HAS Parti olarak hem bu bireysel ahlakın zafiyetini gösteren duruma fevkalade üzüldüğümüzü ifade etmek istiyoruz. Hem de bu siyasal sistemin ahlakını bu kaset türü oluşumlarda kaset siyasetinden de son derece üzüntü duyduğumuz ifade etmek istiyoruz." dedi.

"12 HAZİRAN'DA ESKİ TÜRKİYE'NİN DEFTERİ KAPANACAK"
 

Kurtulmuş, 12 Haziran seçimlerinin aslında; eski Türkiye ile yeni Türkiye'nin karşılaştığı bir seçim olacağına dikkat çekti.
 

Bu seçimde eski Türkiye'nin hem siyaset üslubu, yöntemi ve ortaya konan muhteva ile daha doğrusu muhtevasızlıkla eski Türkiye'nin defterinin kapanacağını ifade etti. Kurtulmuş, "Her gün seçim meydanlarında birbirlerine hakaret, küfür eden, birbirlerinin kuyusunu kazmayı siyaset kabul edenlerin siyaset dönemi geride kalıyor. Halkı kutuplara ayırarak kolay bir yoldan oy alma devri geride kalıyor. Türkiye'de birleştiren, bütünleştiren, toplumun bütün kesimlerini barıştıran Türkiye'de yeni bir siyaset dili üzerinden halkla kucaklaşabilen bir partiye ihtiyaç vardı, işte o parti HAS Parti'dir. Samsun'da da kısa sürede tutmuş olmaktan büyük memnunluk duyuyorum." diye konuştu.
 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*