Numan Kurtulmuş'un ilk sınavı

Numan Kurtulmuş'un ilk sınavı.8667
  • Giriş : 26.10.2008 / 22:57:00

Saadet Partisi Genel Başkan adayı Numan Kurtulmuş, ''Bu kongreyle birlikte Saadet Partisi ana muhalefet partisi olmuştur. En kısa zamanda da muktedir iktidar partisi olacaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi Genel Başkan adayı Numan Kurtulmuş, ''Bu kongreyle birlikte Saadet Partisi ana muhalefet partisi olmuştur. En kısa zamanda da muktedir iktidar partisi olacaktır'' dedi.

Kurtulmuş, partisinin Atatürk Spor Salonu'nda yapılan 3. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmaya, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve diğer partililere teşekkür ederek başladı.

Büyük Olağan Kongre'nin ''Milli Görüşün şahlanış kongresi'' olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Şimdi güçlü fikirleri iktidara taşıma, büyük Türkiye'yi kurma zamanıdır. Şimdi Saadet zamanıdır'' dedi.

Saadet Partisinin bu kongresinin Milli Görüşü siyasetin cazibe merkezi haline getireceğini belirten Kurtulmuş, partisinin herhangi bir partinin alternatifi değil, Türkiye ve dünyadaki statükoya karşı küresel bir alternatif olduğunu söyledi.

Türkiye üzerinde küresel güçlerce büyük bir oyun oynandığını savunan Kurtulmuş, bu oyuna itiraz eden tek siyasi partinin Saadet Partisi olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, kendisine büyük ümitlerle, oyunu bozması beklentisiyle oy verilen AK Parti Hükümeti'nin ''kısa süre içinde bu oyununun dişlilerinden biri haline geldiğini'' öne sürdü.

Seçmenin, 2002 seçimlerinde AK Parti'den adil gelir dağılımını sağlamasını, hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmasını, milleti iktidarın tek sahibi yapmasını beklediğini, 2007 seçimlerinde ise bu beklentilerine sivil ve demokratik Anayasa talebini eklediğini kaydeden Kurtulmuş, ''Onlar milletin kendine verdiği ödevleri unuttular, egemenlerin kendilerinden istediği programı uyguladılar'' diye konuştu.

Saadet Partisinin iktidara geldiğinde Türkiye'de millet açısından tıkanmaya neden olan bürokratik yapıyı milletin denetimine açacağını da belirten Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüne ilişkin kararını ve gerekçesini de eleştirdi. Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin bu yorumuyla ''milleti temsil eden parlamentonun yasa koyuculuk görevini devre dışı bırakmaya yeltendiğini'' savundu.

-''HİÇBİR SİYASİ FİKİR SUÇ OLMAMALI''-

Saadet Partisi olarak Türkiye'de hiçbir siyasal fikrin suç olmaması gerektiğine inandıklarını ifade eden Kurtulmuş, şiddeti reddeden, halkı etnik, dini, mezhebe dayalı bir çatışmanın içine sürüklemeyen, ülkenin bölünmesini talep etmeyen düşüncelerin örgütlenmesinin önünde hiçbir engel olmaması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisinin ekonomik, sosyal ve siyasi alandaki projeleri hakkında da bilgi veren Kurtulmuş, ''Bu kongreyle birlikte Saadet Partisi ana muhalefet partisi olmuştur. En kısa zamanda da muktedir iktidar partisi olacaktır'' dedi.

Terör konusuna da değinen Kurtulmuş, bu sorunu tek başına bir güvenlik sorunu olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu vurguladı. Ülkeyi yönetenlerin İstanbul'da yaşayan vatandaşla Hakkari'de yaşayan vatandaşın aynı hak ve özgürlüklere sahip olmasını ve bunları kullanabilmesini sağlaması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, terör sorununun çözümünde bunun öncelikli koşul olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda partililere seslenen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdi kolları sıvama zamanıdır. Kolları hep beraber sıvayacağız. Tarihin dönüm noktasından geçtiğimiz bu süreçte bütün inancım ve benliğimle size söz veriyorum, beni bu göreve getirerek üstüme bir ateşten gömlek giydirdiniz ama sizlerin ve Allah'ın yardımıyla bu ateşten gömleği en iyi şekilde taşıyacağım. Siyaseti asla yakın hedefler uğruna değil, bedeli ne olursa olsun yüksek idealler uğuruna yapmaya söz veriyorum.''

Kurtulmuş, konuşmasını tamamlarken hangi partide olursa olsun kendileriyle aynı ilkeleri paylaşanları Saadet Partisinde güç birliği yapmaya davet etti.

Numan Kurtulmuş'un konuşmasının ardından faaliyet ve hesap raporları okunarak, oylanmasına geçildi.

Kongre, genel başkan, genel idare kurulu asil ve yedek üyeleri ile yüksek disiplin kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimiyle devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*