Numara taşıma dönemi başlıyor

  • Giriş : 29.04.2008 / 22:04:00

Cep numarası değiştirilmeden başka operatöre geçilebilecek. GSM şirketlerine 6 ay süre verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliği sistemi ile ilgili yazılım ve donanım sürecinin tamamlandığını belirterek, numara taşınabilirliğinin bu hafta işleme başlayacağını bildirdi.

Acarer, Telekomünikasyon Kurumu Mersin Bölge Müdürlüğü ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde düzenlenen "Bilgi Güvenliği, E-imza ve Mersin İl Merkezinin Elektromanyetik Kirliliği" konulu konferansa katıldı. Türkiye'deki bilgi ve iletişim sektöründeki gelişmeye değinen Acarer, numara taşınabilirliği sistemi ile ilgili yazılım ve donanım sürecinin tamamlandığını söyledi. Sistemin bu hafta Telekomünikasyon Kurumu'nda faaliyete gireceğini anlatan Acarer, şöyle devam etti:

"Numara taşınabilirliği, şu anda kullanılan mobil ve sabit numaraların karakterini değiştirmeden, başka bir operatöre geçmenin mümkün kılınması anlamına geliyor. Kısaca sistem sayesinde A operatöründen aynı numara ile B operatörüne geçilebilecek. Bu da uzun bir çalışma ve tartışmalar sonucu hayata geçti. Konuyla ilgili operatörlerden biri ile mahkeme süreci halen devam ediyor. Hukuki süreçte, Danıştay oy birliğiyle Telekomünikasyon Kurumu lehinde karar verdi. Ancak, yine mevzuat gereği başlama tarihi örneğin 3 Mayıs ise 6 ay mobil operatörlere bir yıl da sabit operatörlere süre veriyoruz. Dolayısıyla 6 ay sonra mobil operatörlerde, bir sene sonra da Türk Telekom'da numara taşınabilirliği fiilen başlayacak."

Türkçe karakterlerin kullanılması

Acarer, Türkçe karakterlerin uluslararası SMS alfabesinde yer almaması nedeniyle uzun bir süre tüketicilerin mağdur olduğunu söyledi. Mağduriyetin önlenmesi amacıyla başlattıkları girişimler sonucunda ilgili sektör temsilcilerinin mobil operatörleri ile çalışma yaptığını vurgulayan Acarer, Türkçe olarak kabul edilen karakterlerin uluslararası SMS alfabesinde de kabul edilir hale gelmesinin sağlandığını kaydetti. Bir diğer önemli konunun ise hizmet kalitesi olduğunu anlatan Acarer, şöyle devam etti:

"Telefon konuşmalarının aniden kesilmesinin önlenmesi veya aranan numaranın düşmemesi gibi yani mobil sistemlerde arama blokaj ve arama başarısızlık oranlarında yapılan iyileştirmeler oldu. Bununla ilgili özellikle son 1,5 yıl içinde GSM operatörleri ile ciddi çalışmalar yürüterek oldukça iyi bir noktaya geldik. Ancak, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi sırasında yeni baz istasyonlarının tesisi ve kapsamının genişletilmesi çalışmaları halen devam ediyor."

Kayıt dışıyla mücadele

Acarer, halk arasında kaçak olarak tabir edilen kayıt dışı cep telefonları ile yaklaşık 2,5 yıldır mücadele ettiklerini, konuyla ilgili yasa çıktığında kayıt altında 18 milyon cep telefonun olduğunu, geçen sürede ise kayıtlı telefon sayısının 92 milyonu aştığını söyledi. Cep telefonlarının bedelinin 150 dolardan hesaplanması halinde 13,5 milyar dolarlık bir ekonominin kayıt altına alındığını ifade eden Acarer, verdikleri mücadele ile kurallara uygun iş yapanların da önünün açıldığını belirtti. Bu arada, 5,5 milyon makinenin de kara listeye alınarak kapatıldığına işaret eden Acarer, kapatma ve beyaz listeye dahil etme işleminin devam ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious