Numara taşımada bunlara dikkat!

Numara taşımada bunlara <blink>dikkat!</blink>.8914
  • Giriş : 16.10.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 16.10.2008 / 08:32:49

TÜDEF: Uygulama hakkında bilgi sahibi olmazsanız faturanız kabarabilir!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonunda numara taşınabilirlik uygulaması 9 Kasım'da başlayacak. Tüketicilerin bilgi sahibi olmamaları uygulama başladığında bazı sıkıntıları da beraberinde getirecek. Özellikle bir operatörden diğerine geçen abonenin ve onu arayanların faturasının kabarma ihtimali var.

Normal şartlarda operatör içi aramalarda çok düşük olan tarifeler operatör dışı aramalarda katlanıyor.

Numarasını taşımış olan bir aboneyi arayan tüketici aynı operatörü aradığını düşünürken daha fazla para ödemiş olacak.

Tüketicilerin dikkat etmesi gereken konulardan bazıları şöyle:

* Numara aynı kalıyor: Abone hangi operatöre geçerse geçsin numarası ve üç haneli operatör kodu değişmiyor.

* Hizmet taşınamıyor: Numarasını taşıyan abone başka bir operatöre geçerken hizmetleri taşıyamıyor

* Tarifeler değişiyor: Numara taşıyan için konuşma tarifeleri de değişecek.

* Borcu olan yandı: Borcu olan aboneleri diğer abone kabul etmeyebilecek

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, GSM operatörleri arasında numara taşınabilirliği uygulamasının tüketici için avantaj ve dezavantajları bulunduğunu belirterek, tüketicinin arama yaparken şebeke için konuşup konuşmadığını anlayabilmesi için karşı hattın hangi operatörden hizmet aldığını belirten bir mesajın verilmesi gerektiğini söyledi.

Çetin, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında düzenlediği basın toplantısında, numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Kasım 2008'de hayata geçeceğini hatırlattı.

Numara taşınabilirliğinin, ''tüketicinin kullandığı cep telefonu numarasının kod numarası dahil hiç bir değişikliğe uğramadan hizmet aldığı operatörü değiştirerek, istediği tarifeye geçmesi'' anlamına geldiğini ifade eden Çetin, bu değişimin ana nedeninin ise tüketici taleplerinden çok Avrupa Birliği direktifleri gereği GSM operatörleri arasında pazar payı paylaşımında rekabetin oluşturulması hedefi olduğunu kaydetti.

Bu değişimin tüketici açısından hem avantajları hem de dezavantajları bulunduğuna işaret eden Çetin, numarasını bir başka operatöre taşıyan tüketicinin, ''numaram değişti'' diye kimseye mesaj atmak zorunda kalmayacağını, böylelikle ek bir maliyetle karşılaşmayacağını söyledi.

Tüketicinin bu uygulama sayesinde ''numaram değişirse bazı kişilerle iletişimim kopar'' endişesini yaşamayacağını, hattını istediği GSM operatörünün tarifesinden ücretlendirebileceğini ve kendisine en avantajlı teklifi sunan operatörü seçebileceğini belirten Çetin, tüketici bilinçli hareket ederse ''ülkede garabet haline gelen sabit soyguna'' da son verilebileceğini ve operatörlerarası rekabet nedeniyle daha makul fiyatlar sunulabileceğini bildirdi.

TÜDEF Başkanı Çetin, bu avantajların yanında uygulamanın tüketici açısından pek çok soruna da neden olabileceğini ifade ederek, şöyle dedi:

''Tüketici daha önce aradığı kişinin kod numarasına bakarak şebeke içi ucuza konuşabiliyordu. Oysa bu sistemde kod numaraları da aynı kalacağı için (şebeke içi konuşuyorum) zannederek diğer operatöre geçmiş olan numarayla konuşabilecek, bu durumda ay sonunda fazla fatura gelecek ve tüketici mağdur olacaktır. Bu sorunun çözümü Telekomünikasyon Kurumunun telefon şirketlerinin hamisi rolünden çıkıp biraz da tüketiciyi düşündüğünü göstermesiyle önlenebilir. Arayan tüketiciye ücretlendirme başlamadan önce karşı hattın hangi operatörden hizmet aldığını belirten bir mesaj verilmesi gerekir. Böylece tüketici şebeke içi konuşup konuşmadığını anlayarak buna göre konuşmaya devam edebilir ya da sonlandırabilir.''

Çetin, uygulamada böyle bir mesaja yer verilmesi için önümüzdeki günlerde Telekomünikasyon Kurumu'ndan resmi talepte bulunacaklarını kaydetti.

Dakika bazlı ücretlendirme uygulamasını da eleştiren Çetin, bu uygulamayla tüketicinin örneğin 1 dakika 1 saniye konuştuğunda sanki 2 dakika konuşmuş gibi ücret ödediğine dikkat çekti. Çetin, dakika bazlı ücretlendirmenin muhakkak kaldırılması ve tüm tarifelerin saniye bazlı olarak ücretlendirilmesini istedi.

Tüketicilere de seslenen Çetin, bilinçli tüketicinin örgütlü tüketici olduğunu belirtti ve ''Tüketiciler haklarınızı korumak için tüketici derneklerinde örgütlenin'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*