Numara taşımada son rakam

Numara taşımada son rakam.12281
  • Giriş : 06.02.2009 / 09:16:00

Kasım'da başlayan numara taşıma uygulamasına 1 milyon 300 bin abone başvurdu, bunların 1 milyon 100 bininin numarası taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Numarasını taşıyanların sayısı 1,1 milyonu buldu
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, 9 Kasım'da başlayan numara taşıma uygulamasına 1 milyon 300 bin abonenin başvurduğunu, bunların 1 milyon 100 bininin numarasının taşındığını söyledi.

BTK Başkanı Acarer, numara taşıma sisteminin bir Türk firması tarafından hazırlandığını vurgulayarak, bu sistemde numara taşımanın 23 saate kadar düştüğünü kaydetti. Acarer, bir süre sonra abonelerin çağrı merkezleri aracılığıyla numaralarını taşıyabileceklerini kaydetti. Acarer'in verdiği bilgiye göre uygulamayla ilgili "agresif kampanyalar" hazırlayan GSM operatörleri aşırıya kaçınca müdahalede bulunuluyor. BTK Başkanı, rekabetin olmasının bir yandan iyi olduğunu, operatör o hafta abone kaybetse bile 'Çalışırsam geri kazanırım' diyebildiğini ancak kampanyaların gelecekte operatöre zarar verecek duruma gelmesi halinde müdahale ettiklerini belirtiyor. Acarer, GSM baz istasyonunun kaldırılması talebiyle açılan dava da Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin istasyonların meskun mahaller dışına taşınmasıyla ilgili kararına itirazda bulunacaklarını söyledi. Tayfun Acarer, cep telefonu kullanıcılarına yeni iletişim imkanları sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinin 28 Kasım 2008'de gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu sürecin Danıştay'ın imtiyaz sözleşmesine ilişkin yorumunun olumlu olması durumunda uygulamanın mayısta başlayabileceğini söyledi. 3G'nin mobil iletişim alanına içerik zenginliği, pek çok alt firma ve tedarikçilere istihdam imkanı sunacağını belirten Acarer, uygulamada kullanılacak yazılım ve donanımın yüzde 40'ının yerli olma zorunluluğu bulunmasının da Türkiye'de iç piyasanın hareketlenmesine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*