Numara taşıyarak dünya rekoru kırdık

Numara taşıyarak dünya rekoru kırdık.12326
  • Giriş : 19.04.2009 / 12:40:00
  • Güncelleme : 19.04.2009 / 12:00:12

5 ayda 2.7 milyon kişi numarasını taşırken birçok Avrupa ülkesinin 5-6 yılda ulaştığı rakamlar yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CEPTE numara taşıma uygulamasında 5 ay geride kalırken bu süre içinde numarasını alıp başka operatörlere gidenlerin sayısı 2 milyon 711 bine ulaştı. Böylece Türkiye dünyada numara taşıma hızında rekora imza atmış oldu. Türkiye'de 5 ayda taşıma oranı yüzde 8'i geçerek birçok Avrupa ülkesinin 5-6 yılda ulaştığı rakamı şimdiden yakaladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer 'Numara taşınabilirliğinde dünya rekoru kırıyoruz. Numara taşınabilirliği tüm hızıyla devam ediyor. Bugün elime geçen sonuca göre 5 ayda 2 milyon 711 bin kişi numarasını taşıdı' dedi. Bir günde ortalama 25 bin kişinin numarasını taşıdığına dikkat çeken Acarer '5 ayda bu noktaya geldik. Numara taşınabilirliği konusunda da bazı sıkıntılar var. Sıkıntılar ancak yaşayarak görülüyor. Ortak akılla bu sorunları çözeceğiz. Numara taşınabilirliği dünyada benzeri olmayan bir hale geldi' diye konuştu.

HER GÜN 25 BİN GİDİYOR

SERBEST Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca (BTK), Sapanca Güral Otel'de düzenlenen 3. Telekomünikasyon Zirvesi'nde konuşan Acarer gelecekte birçok hizmetin sunulmasının gündemde olduğunu, 3. nesil sistemlerin bu hizmetlerin başında geldiğini anlattı. Acarer '3G konusu Sayın Bakan'ımızın gerçekten büyük çaba sarf ettiği ve özellikle takip ettiği bir konudur. Danıştay ile ilgili süreç tamamlandı. Danıştay ile bu konuda pek çok defa görüştük. Anlaşılmayı kolaylaştıran bazı değişiklikler yapıldı. Bununla ilgili süreç önümüzdeki hafta tamamlanacak. Operatörlerimizi mevzuattaki süreç çerçevesinde imtiyaz sözleşmelerini imzalamak üzere davet edeceğiz. İnşallah bu ay sonuna kadar operatörlerimizle 3'üncü nesil ihalesini imzalayacağız' dedi. Acarer şunları söyledi: 'Bundan sonraki yetkilendirmeler sektörde gerçekten de ciddi bir hareketlenmeye vesile olacak. Buna hem sektörün, hem de ülkemizin çok ihtiyacı var. Gerçekten yeni iş olanakları ortaya çıkacak.Sektör büyüyecek.'

KIYASIYA REKABET VAR

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak da sektördeki büyük oyuncular arasındaki kıyasıya fiyat rekabetinin, son ayların öne çıkan önemli olayı olduğunu ve bu gelişmenin diğer sektör firmalarını da içine çektiğini bildirdi. Yusuf Ata Arıak, yoğun rekabetin tahribat getirmemesi için her faaliyet alanının kendi içinde rekabet sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Finlandiya'da rekor kırıldı

Ülke Toplam taşıma oranı (%)

Finlandiya 68

Danimarka 47

İspanya 35

Estonya 27.3

Belçika 19.81

İtalya 15.36

Hollanda 11.83

Fransa 2.86

Macaristan 1.72

Çek Cumhuriyeti 1.32

İngiltere 0.83

Livtanya 0.81

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*