Nur Serter TBMM'yi karıştırdı

Nur Serter TBMM'yi karıştırdı.13148
  • Giriş : 03.06.2009 / 23:44:00

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'in, "Bu yasa bir ihanet yasasıdır, peşkeş yasasıdır" şeklindeki sözleri, kurulda tansiyonu arttırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu topraklar satılmıyor. Bu memleketin 1 santimetrekaresi bile bizim için önemlidir" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin kanun tasarısının görüşmelerini sürdürüyor. Tasarının yürütme maddesi olan 6. madde üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Serter, "Bu yasa bir mayın temizleme yasası değil, bir ihanet yasası, bir peşkeş yasası" şeklindeki sözleri gerginliğe neden oldu.

Serter, "Türkiye'de yeni bir sömürgecilik dönemi başlattığınız için sizi kutluyorum...Bu yasaya geçit verenler, 45 yıl kullanmaktan vazgeçtikleri vatan toprağını rant aracı olarak gören bir zihniyete sahiptirler. Vatan sevgisinin ne olduğunu bilmeyenler bunu öğrenmelidir. Bu yasa önce Anayasa Mahkemesi'nden dönecek. Hukuka aykırı bir yasa çıkartıyorsunuz. Bu yasa sizi yargılanmaktan alıkoyamayacaktır. Sizi en fazla da tarih yargılayacaktır. Bu dönem bu yasadan dolayı tarihin sayfalarına karanlık bir dönem olarak geçecektir" ifadelerini kullandı.

Serter'in sözlerine AK Parti milletvekilleri sert tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Serter'in konuşmasında AK Parti grubunun tüm milletvekillerini ve grup başkanını vatana ihanetle itham ettiğini, ortada çok ağır bir suçlama olduğunu söyledi. Yaşanan gerginlik, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın araya girmesiyle sona erdi.

6. maddenin görüşmelerinin sonunda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevaplayan Maliye Bakanı Şimşek, "Hudutlarımız ne kiralanıyor, ne satılıyor. Temizleme işinden sonra bir sınır güvenlik sistemi kurulacak. Bu sistemin tesisinde Genelkurmay Başkanlığı yetkilidir. Sınırların hiçbir şekilde bir yabancıya kiralanması veya satılması söz konusu değil" dedi. Bu tasarı ile öncelikle temizleme işinin ihale edileceğini ifade eden Şimşek, bu temizleme işinin esas ve usullerini belirleme yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı'na verileceğini belirtti.

Bunun gerçekleşmemesi halinde ihale işlemleri için Maliye Bakanlığı'na yetki verildiğini anlatan Şimşek, "Tarım karşılığı kiralama şeklindeki üçüncü seçenek sadece Türkiye'nin elini güçlendirmeye yöneliktir. Varsayalım ki ilk iki seçenek gerçekleşmedi ve orası kullanım karşılığı temizletildi. O firmalar yer altı zenginliği ile ilgili hiçbir tasarrufta bulunamazlar. Bu memleketin 1 santimetrekaresi bizim için önemlidir. Bu memleketin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bu topraklar satılmıyor. Kanun bize seçenekleri sunuyor. Kanun açık. Temizlemek esastır. Bu konuda en ufak bir endişeye gerek yoktur" ifadelerini kullandı.
TOPTAN: "DTP MİLLETVEKİLLERİYLE İLGİLİ YAZININ AMACI ZAMAN KAZANMAKTAN İBARETTİR"

Bu arada, 6. madde üzerine verdiği önerge hakkında konuşmak üzere kürsüye gelen CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, TBMM Başkanı Toptan'ın bazı DTP milletvekillerinin ifadelerinin alınmasına yönelik tartışmalar sırasındaki tavrını eleştirdi. Özdemir, TBMM Başkanı'nın mahkemeye, 'bu milletvekillerini bulamıyoruz' şeklinde yazı gönderdiğini söyledi. Özdemir'e cevap veren Toptan ise, "Amacımız hoş olmayan bir takım görüntülere meydan vermemek için ilgili yerlerle istişare ederek zaman kazanmak ve hukuken yapılabilecek birşey varsa yerine getirmekten ibarettir. Ben eski bir hukukçuyum. Bunlara dikkat ederim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*