Nur Serter'e CHP'nin kadın politikası emanet edildi

Nur Serter'e CHP'nin kadın politikası emanet edildi.13148
  • Giriş : 11.05.2008 / 21:27:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 21:32:19

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, İstanbul Üniversitesi'ndeki 'ikna odaları' rezaleti ile tanınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'de partinin kadın politikalarını belirleme görevi, başörtülü kadınların 'ikinci sınıf vatandaş' olduğunu savunan İstanbul Milletvekili Nur Serter'e verildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) rektör yardımcılığı döneminde başörtülü öğrencileri ikna odalarından geçiren Serter, darbe planları yapmakla suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un başkanı olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği'nde (ADD) başkan yardımcılığı yapıyor. MYK'daki iki kadından biri olan Serter, Baykal'a kadın politikaları konusunda kurmaylık yapacak.

Her seçim öncesinde başörtülü kadınları kampanya reklamlarında kullanan CHP, 32. olağan kurultay sonrası oluşturduğu yönetim kuruluna başörtüsü karşıtı isimleri aldı. Söz konusu isimlerin başında İÜ rektör yardımcılığı döneminde başörtülü öğrencilerin başlarını açmaları için ikna odaları kuran Nur Serter geliyor. Geçen yıl Köşk seçimleri öncesinde düzenlenen cumhuriyet mitinglerinde yıldızı parlayan Nur Serter ve Necla Arat'ı önce milletvekili, ardından da Parti Meclisi (PM) üyesi yapan Baykal, Serter'i 20 kişilik Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) da görevlendirdi. Serter, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, "Türban, kadını ikinci sınıf birey konumuna indirgeyen, kadın-erkek eşitliğini ortadan kaldıran, ikinci sınıf bir giyim tarzıdır." ifadelerini kullanmıştı. Baykal, bir Amerikan gazetesine verdiği demeçte başörtüsünü "Alman Nazilerinin kahverengi gömleği ve İtalyan faşistlerinin kara gömleğiyle" karşılaştıran Onur Öymen'i de yine genel başkan yardımcılığıyla ödüllendirdi.

Öymen, söz konusu gazetenin bu yöndeki demeçlerini çarpıttığını ileri sürmüş; ancak haberi yazan muhabir konuya ilişkin ses bantlarını yayınlayarak çarpıtma olmadığını ortaya koymuştu. Türbanlı kadınlar için 'figüran' ifadesini kullanan ve "Sümerlerde fahişeler örtünmüş" diyerek, başörtülü kadınlara hakaret eden İzmir Milletvekili Canan Arıtman da yine PM'ye seçilen bir diğer isim oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious