Nur topu dondurma

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Tüp bebeğe parası yetmeyen kadın 1 yıl önce dondurulan embriyodan anne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tamamen doğal ve masrafsız
Öğretmen çift söz dinledi ve tüp bebek denemesinden artan embriyo donduruldu. İşte o embriyo, nur topu gibi bir kız bebek olup Çetinkaya ailesine armağan geldi. Hem de, bedava sayılacak bir harcamayla.

Dondurma bebek

Paraları bitince tüp bebek tedavisine ara veren çift, döllenmiş yumurtayı dondurup saklattı. Aile, para biriktirdikten sonra dondurulmuş embriyodan bebek sahibi oldu saklattı. Aile, para biriktirdikten sonra dondurulmuş embriyodan bebek sahibi oldu.

Umutsuzluğa kapıldılar
Amerika ve Avrupa'da örneklerine sıkça rastlanan embriyonun dondurulması yöntemi, Türkiye'de de uygulanıyor. Bunun son örneği 4 yıllık evli Sakaryalı Çetinkaya çifti oldu. Birsel Çetinkaya ile eşi, evlendikten sonra tüp bebek yöntemi dışında çocuk sahibi olmalarının çok zor olduğunu öğrendi. Birkaç kez denedikleri yöntemle çocuları olmayan çift, umutsuzluğa kapıldı. Tüp bebek yönteminin pahalı olması da genç çiftin belini bükmüştü.

5 YIL SAKLA, 750 YTL ÖDE!
6 BİN YTL'den fazla para harcayan çift, ne yapacaklarını kara kara düşünürken, embriyo saklamanın masraflı olmadığını öğrendi. Embriyoyu dondurulup 5 yıl saklatmanın maliyeti sadece 750 YTL'ydi. Çiftin yumurta ve sperminin döllenmesinden oluşan embriyolar donduruldu. Karı-koca para biriktirdi ve bir yıl sonra embriyo rahme yerleştirildi. Çetinkaya çifti, şimdi nur topu gibi bir kız bebek sahibi. Opr. Dr. Ayşe Aytoz, "Embriyoyu dondurmak zararlı değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious