Nurettin Demirtaş birliğine teslim edildi

Nurettin Demirtaş birliğine teslim edildi .14911
  • Giriş : 29.04.2008 / 09:05:00

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesince tahliye edilen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığına getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan 52 kişinin tahliyesine karar verdi.

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığında kurulan mahkemede görülen davanın 5. duruşmasına sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada, sanıkların yakınları da izleyici olarak hazır bulundu.

Mahkemenin bugünkü duruşmasında ifade veren ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan bazı yükümlü sanıklar, ''askerliğe elverişsiz raporu almak gibi bir kastlarının olmadığını'' ileri sürdü.

Suçsuz olduklarını savunan yükümlü sanıklar, tahliye talebinde bulundu.

Bu sanıkların avukatları da müvekkillerinin uzun zamandır tutuklu bulunduklarını bu nedenle mağdur olduklarını ifade ederek, tahliye taleplerini yineledi.

Mahkeme huzurunda sorguları henüz yapılamayan bazı sanıkların avukatları da tahliye talebinde bulunarak, mahkeme tarafından olası bir tahliye kararı verilmesi halinde müvekkillerini ifade vermek üzere mahkemede hazır bulunduracaklarını söyledi.

Duruşma sırasında ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek'' suçundan yargılanan bazı sanıklar da uzun zamandır tutuklu bulunduklarını ve bu durumun mağduriyetlerine neden olduğunu ileri sürerek tahliye talebinde bulundu.

Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, iştirak suçundan yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcı Üçok, mahkemede sorgu ve savunmaları tespit edilen ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan sanıkların ise tahliye edilmeleri konusunda takdirin mahkemeye ait olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan ve mahkeme huzurunda sorgu ve ifadeleri tespit edilen 52 yükümlü sanığın tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.

Erdem, bu kişilerin duruşmalardan vareste tutulmalarının kararlaştırıldığını söyledi.

Tahliyesine karar verilenler şunlar: ''Abdurrahman Tunçöz, Adnan Bayram, Ahmet Nesih Önal, Akın Ürgenç, Ali Ataseven, Arif Çelikten, Ayhan Sönmlez, Basri Öz, Burhanettin Murat Sarıgöz, Bülent Hasılcıo, Cahit Balyen, Çelebi Uluer, Emre Akdeniz, Ender Çoban, Enver geçgel, Ertuğrul Erçakı, Ertuğrul Makina, Eşref Avcı, Eyüp Kuru, Fatih Terzioğlu, Filo Mehmet Tümer, Furkan Kılıç, Güven Kaymaz, Hacı Ömer Sıradağ, Hakan Sezer, Halil İbrahim Acar, Halil Özçelik, Hasan Sever, Hasan Şimşek, İdris Akay, İskender Yıldırım, İsmail Şahin Pulat, Kadir Kerem Kurt, Kamiran Dağlar, Latif Akbal, Levent Tekçe, Mehmet Faruk Baştürk, Mehmet Yeter, Mehmet Güler, Mehmet Selim Balıkçı, Muharrem Yalın, Murat Akin, Murat Tan Tekin, Nedim Sarihan, Nurettin Demirtaş, Ramazan Karaca, Ramazan Koç, Serhan Şerafettin Güneyli, Serkan Ayrancı, Serkan özdemir, Servet Gül, Yakup Kılınç.''

Mahkeme, ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek'' suçundan yargılanan sanıklar ile ''askerlikten kurtulmak için hile yapmak' suçundan yargılanan ancak henüz mahkeme huzurunda ifadeleri alınamayan diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.

ANKARA CEZA İNFAZ KURUMU KAMPÜSÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesince tahliye edilen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 52 kişi, Sincan'daki Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüne getirildi.

Demirtaş ile diğer sanıkların tahliye işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin ''Askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan 52 sanık hakkında verdiği tahliye kararının ardından sanık yakınları, Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü kapısı önüne geldiler ve yakınlarının cezaevine getirilerek işlemlerinin tamamlanmasını beklediler. Kampüsün önüne, DTP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Bengi Yıldız, Sevahir Bayındır, Gülten Kışanak, Sabahat Tuncel, Fatma Kurtulan ve Emine Ayna ile kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak da geldi.

DTP'li milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Sabahat Tuncel, tahliye kararını beklediklerini belirterek, bu kararın çıkmasından dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

DTP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş ve Emine Ayna ile Nurettin Demirtaş'ın avukatları, kampüs girişindeki görevli subaylardan tahliye sürecine ilişkin bilgi almak istediler. Daha sonra bu kişiler, nizamiye binasına girerek yetkililerden detaylı bilgi aldılar.

Selahattin Demirtaş, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu gece cezaevi sivil idaresinin, haklarında tahliye kararı verilen kişilerin işlemlerini yapacağını ve tahliye edilen sanıkların jandarmaya teslim edileceğini belirterek, jandarmanın da bu kişileri Askere Alma Daire Başkanlığına götüreceğini, sonra bu kişilerin burada durumlarına göre işlem göreceğini söyledi.

Demirtaş, ''Eğer askerlik işlemi yapılacaksa ya da askere gitmesi gerekiyorsa birliğine gönderilecek. Yok eğer başka zaman askere gitmesi gerekiyorsa ya da yol izni varsa kendisine tebligat yapılacak. Dolayısıyla dün akşam tahliye olan 52 tutukludan hiçbiri yürüyerek çıkmayacak. Jandarma eşliğinde askerlik şubelerine götürülecek'' dedi. DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın yoklama kaçağı ya da bakaya olmadığını ileri süren Selahattin Demirtaş, ''Dolayısıyla Genel Başkanımızın dün akşam buradan yürüyerek çıkması gerekiyordu. Cezaevi dışında, jandarma bölgesinde sabaha kadar tutulması ve askerlik işlemlerinin sabah yapılmak üzere nezarete alınması hukuka aykırıdır. Çünkü Genel Başkanımız sabaha kadar jandarmada hangi sıfatla bekletilecek, hukuki açıdan belli değil. Bu bir gözaltı işlemi değil, bu bir yakalama işlemi değil. Dolayısıyla 52 kişi hürriyetinden, özgürlüğünden mahrum bırakılacak. Ama hangi yasaya göre sabaha kadar tutulacaklar bu belli değil'' diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, sabah saatlerinden itibaren 52 kişinin tahliye işlemleri için girişimde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

CEBECİ ASKERLİK ŞUBESİNE GÖTÜRÜLDÜ

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 52 kişi, cezaevinden tahliye edilerek, jandarma eşliğinde Cebeci Askerlik Şubesi'ne götürüldü. Demirtaş'ın cezaevinden çıkarılması esnasında kameralara el salladığı görüldü.

Askeri Mahkeme tarafından akşam saatlerinde tahliye edilerek Sincan'da bulunan Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne getirilen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ile diğer tutuklular, cezaevinden askerlik şubesine sevk edildi. 04.00 sıralarında cezaevinden çıkarılan Demirtaş ve diğer tutuklulara jandarmanın oluşturduğu kortej eşlik etti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı şubede bir süre bekletilen Demirtaş daha sonra jandarma eşliğinde şubeye götürüldü. Diğer tututlular da otobüslerden indirilerek şubeye alındı.

DTP Genel Başkanı Demirtaş'ın cezaevinden çıkarıldığı sırada kameralara el salladığı görüldü.

YENİMAHALLE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI'NA GÖTÜRÜLDÜ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesince tahliye edilen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 52 kişi, Abidinpaşa Mahallesi'ndeki Askerlik Dairesi Başkanlığı'na getirildi.

''Askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan ancak askeri mahkemece tahliyelerine karar verilen 52 kişi, Sincan'daki Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki işlemleri tamamlandıktan sonra, askeri araçlarla Abidinpaşa Mahallesi'ndeki Askerlik Dairesi Başkanlığı'na getirildi.

Buradaki işlemleri tamamlanan DTP Genel Başkanı Demirtaş, daha sonra Yenimahalle'deki İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

Tahliye edilen diğer kişilerin Askerlik Dairesi Başkanlığı'ndaki işlemleri ise sürüyor.

Bu arada, tahliye edilen kişiler Askerlik Dairesi Başkanlığına götürülürken yakınları da araçlarla takip ettiler.

DEMİRTAŞ BİRLİĞİNE TESLİM EDİLDİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesince tahliye edilen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığına getirildi.

''Askerlikten kurtulmak için hile yapmak'' suçundan yargılanan, askeri mahkemece tahliyelerine karar verilen 52 kişiden Nurettin Demirtaş, Serkan Özdemir, Servet Gül, Enver Geçgel ve Mehmet Güler, Safranbolu 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığına teslim edildi.

Demirtaş ve söz konusu kişiler, jandarma trafik ekiplerinin eşliğinde geldikleri Alay Komutanlığının içine kadar araçla sokuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious