Nurettin Demirtaş suçsuzmuş

Nurettin Demirtaş suçsuzmuş.14911
  • Giriş : 07.04.2008 / 17:41:00

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan hakkında açılan 3 ayrı dava kapsamında talimatla ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "sahte çürük raporu aldığı" gerekçesiyle yargılandığı davadan Sincan L Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş ile avukatları Mehmet Nuri Özmen ve Faruk Duran katıldı.

Duruşmayı DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ve Hakkari Milletvekili Hamit Geylani de izledi.

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen "Türkiye ve Kürtler" konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Demirtaş, bu davaya ilişkin ifadesinde, "gazete haberleriyle hakkında iddianame hazırlandığını" savunarak, suçsuz olduğunu kaydetti.

Demirtaş, Diyarbakır'da düzenlenen "Demokratik Toplum Kongresi" sonuç bildirgesindeki ifadeler nedeniyle aynı mahkemede yine aynı suçtan yargılandığı başka bir davaya ilişkin verdiği ifade de ise söz konusu bildirinin politik bir metin olduğunu, 500 kişinin altına imza attığı bir bildiri nedeniyle yargılandığını, eğer bir suç unsuru varsa imza atan diğer kişilerin de yargılanması gerektiğini savundu.

Hakkındaki suçlamayı kabul etmeyen Demirtaş, "Toplantı sonuç bildirgesinin bütünü incelendiğinde ve değerlendirildiğinde Türkiye'nin menfaatine hususların olduğu görülecektir" iddiasında bulundu.

Eski Yüksekova Belediye Başkanı Hatem İke'nin cenaze töreninde yaptığı konuşma nedeniyle Van Ağır Ceza Mahkemesi'nde "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan yargılanan Demirtaş, söz konusu konuşmada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın daha önce yaptığı bir konuşmaya cevap niteliğinde ifadeler kullandığını kaydetti.

Konuşmanın herhangi bir suç unsuru taşımadığını ileri süren Demirtaş, beraatını talep etti. Demirtaş, talimatla ifadesinin alınmasının ardından jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri altında cezaevine götürüldü.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious