Nurettin Demirtaş'ın tutuklanması dış basında

  • Giriş : 19.12.2007 / 12:33:00

New York Times: "Tutuklanma, partinin kapatılması için haftalardan beri yapılan girişimlerin üstüne geldi"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York Times gazetesi, İstanbul muhabiri Sabrina Tavernise imzalı haberinde Demirtaş'ın yaşa dışı bir biçimde askerlikten kurtulduğu gerekçesiyle tutuklandığını kaydederek, "Tutuklanma, partinin kapatılması için haftalardan beri yapılan girişimlerin üstüne geldi ve taraftarları siyasi olduğunu söylüyorlar" yorumunu yaptı.

Demirtaş'ın başında bulunduğu DTP'nın Türkiye'de "tek Kürt yanlısı parti" olduğunu yazan gazete, Türk makamlarının daha önce kurulan üçten fazla partiyi kapattığını yazdı.

New York Times, "Türkiye, uzun bir süreden beri oldukça büyük Kürt azınlığına baskı uyguluyor. Kürtler için koşullar son yıllarda iyileşmiş olsa da, derin kuşkular sürüyor" iddiasında bulundu.

Geçen Ekim ayında "Kürt militanlarının Türk askerlerini pusuya düşürmesi" üzerine gerilimlerin yeniden ortaya çıktığını öne süren gazete, Kasım ayında Türk makamlarının parti hakkında soruşturma başlattıklarını, üyelerinin ile PKK arasındaki bağları sorguladıklarını kaydetti.

New York Times, DTP milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamalarına da yer verdi. Kaplan "Tutuklama, sadece siyasete müdahale etmenin diğer bir yoludur özellikle parti hakkında kapatma davası varken. DTP'ye karşı yürütülen psikolojik saldırının bir parçasıdır ve bu bir süreden beri devam ediyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious