Nuri El Maliki 7 Ağustos'ta gelebilir

  • Giriş : 30.07.2007 / 16:37:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin 7 Ağustos'ta Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Ankara'ya gelecek olan El Maliki'den, PKK'lı Rıza Altun ve diğer örgüt yöneticilerinin teslim edilmesi istenecek.

Kerkük referandumunun ertelenmesi talebi de görüşmelerin gündeminde.

Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi haziran ayında Türkiye'ye davet etmişti.

Maliki, seçimden bir hafta önce gelebileceğini bildirmiş, Ankara ise 'Ziyaret seçim sonrasına kalsın' yanıtını vermişti. Bunun üzerine Bağdat 28 Temmuz tarihini önermiş, ancak bu tarih üzerinde de uzlaşılamamıştı.

İki başkent şimdi 7 Ağustos tarihi üzerinde anlaşmaya çalışıyor.

Irak Başbakanı'nın uzun süredir ertelenen ziyareti gerçekleşirse gündemdeki en önemli iki madde PKK ile mücadele ve Kerkük olacak.

Türkiye, Interpol tarafından aranmasına rağmen Fransa'dan Avusturya'ya, buradan da havayoluyla Irak'a geçen PKK'nın lider kadrosunda yer alan Rıza Altun'un iadesini isteyecek.

9 Nisan'da Irak'a verilen PKK notasına rağmen somut adım atılmamasından duyulan rahatsızlık da görüşmelerde bir kez daha dile getirilecek.

Maliki'ye Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakları hatırlatılacak ve "Bir an önce harekete geçin" denilecek. Görüşmede ayrıca, Kerkük referandumunun mevcut şartlarda yapılmasının Irak'taki kaosu daha da artıracağına dikkat çekilecek.

Maliki'nin ise Türk-Irak sınırındaki askeri operasyonlarla ilgili endişelerini dile getirmesi bekleniyor.

Irak'ın elektrik ve petrol ürünleri konusunda da Ankara'ya yeni taleplerle gelebileceği belirtiliyor. Maliki'nin heyetinde kimlerin olacağı ise henüz kesinleşmedi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious