Nuri El Maliki ağustosun ikinci haftası Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 01.08.2007 / 15:49:00

Levent Bilman, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ağustos ayının ikinci haftası Türkiye’ye geleceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ağustos ayının ikinci haftası Türkiye’ye geleceğini ve ziyarette, Türkiye-Irak ilişkilerini ilgilendiren tüm konu ve sorunların ele alınacağını bildirdi.

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilman, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin bu ay içinde yapacağı Türkiye ziyaretinin tarihi ve detaylarıyla ilgili soru üzerine, Irak Başbakanının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edildiğini hatırlatarak, ziyaretin ağustos ayının ikinci haftasında yapılmasının planlandığını belirtti. Bilman, "Muhtemelen 6-7-8 Ağustos günleri olabilir veya birkaç gün bu oynayabilir. Henüz kesinleşmedi" diye konuştu.
Ziyaretin programı üzerinde çalışmaların devam ettiğini de kaydeden Bilman, Maliki’nin Türkiye’de bulunduğu süre içinde programının hangi temasları içereceğinin de henüz kesinleşmediğini belirterek, "Kesinleşmeden bir şey söylemek istemem" dedi.

"Irak, bizim komşumuz, dostumuz ve birçok yoğun ilişki içinde olduğumuz bir ülke" diyen Bilman, ziyaretin gündeminde Türkiye-Irak ilişkilerinin, başta güvenlik olmak üzere, ticari ekonomik ilişkiler de dahil her türlü konusunun yer alacağını ifade etti. Bilman, "Başbakan düzeyinde yapılan bir ziyarette Irak ile ilişkilerimizi ilgilendiren tüm konular ve sorunlar tabiatıyla ele alınacaktır" diye konuştu.

Irak heyetinde Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin ve Irak’ın terörle mücadele özel temsilcisinin bulunup bulunmayacağına ilişkin soru üzerine Bilman, Irak tarafından ziyarete ilişkin heyet listesinin henüz Türkiye’ye iletilmediğini ve Irak tarafının heyet listesini oluşturmakta olduğunu ifade ettiğini belirterek, "Ancak heyet listesi kesinleştiği zaman bu sorunuza cevap verebileceğim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious