Nuri Ergin; 'İsyanın sanığı değil mağduruyuz'

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Uşak Cezaevi'nde çıkan isyan olaylarıyla ilgili davaları süren Nuri ve Vedat Ergin kardeşler kendilerini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uşak Cezaevi'nde 2000 yılında çıkan isyan olayıyla ilgili sanıklar hakim huzuruna çıktı. Duruşmada ilk olarak olayda başrol oynadığı ileri sürülen Ergin kardeşler ifade verdi. Olayın organize değil bir anda patlak verdiğini söyleyen Nuri Ergin, ifadesinde şu sözlere yer verdi: "Cezaevinde olay çıktıktan sonra herhangi bir yaralıya veya maktüle tiske dahi vurmadım. Aksine cezevi görevlileri ile müdürün vurmasına izin vermedim. Olaylar sırasında güvenlik görevlileri yatıştırma amaçlı göz yaşatırcı bomba attıklarında -sırf olayların daha da büyümesine engel olmak amacıyla- silahımı çekerek havaya 8-10 el ateş açtım. Bundan fazla da bir olay yapmadım. Biz bu olayda canımızı Allah'ın izniyle kurtardık. Zaten olaylar bizi öldürmek amacıyla çıkartılmıştı."

Nuri Ergin, Uşak'ta görülen davalar yüzünden annesinin felç olduğunu, 23 yıllık hayat arkadaşını duruşmaya gelip giderken yolda kaybettiğini ve çocuklarının da sakat kaldığını ileri sürerek, bundan sonraki mahkemelerde savunmasının avukatları tarafından yapılmasını mahkeme heyetinden istedi. İfadesinde cezaevi olaylarında kendilerinin sanık değil mağdur olduklarını da ileri süren Ergin, "Yargı huzurunda hep doğruyu söyledim, burda da söyleyeceğim. Olaylarda devlet yeterince tedbir almadığı için biz çok zarar gördük. Asıl suçlu döneminin Adalet Bakanı, Cezaevi Genel Müdürü ve can güvenliğini sağlamayanlardır. Biz cezaevine gelmeden önce 6 kişi öldürülmüştü. Biz geldiğimizde yoğun şekilde hap, esrar, tabanca işleri vardı. Bunları bertaraf ettik. Ayrıca olaylar öncesinde başımız için pazarlık yapıldı." dedi.

Ergin, kimseye vurma emrini vermediğini ancak gerekirse kendisine zarar geleceğini düşündüğü zamanda tetiği çekmekte geri durmayacağını da belirterek, "Benim adıma Sakıp Sabancı'dan haraç istenmiş. Sakıp Sabancı beni tanımadığını ve bizzat kendisinden Nuri Ergin tarafından talepte bulunulmadığı için bundan serbest kaldım. Aynı şekilde bu olaylara da karışmadığımız halde ismimiz kullanıldı ve olay bize yıkıldı. Olayın özü bu şekildedir. Her türlü karara saygılıyım. Bu davadan berat etmeyi bekliyorum. Çünkü biz ne kimseyi öldürdük ne de tetikçilik yaptırdık." diye konuştu.

Ağabeyinin ardından hakim huzurunda ifade veren Vedat Ergin, hazırladığı ifadesini mahkemeye yazılı olarak sunmak istediğini fakat ağır ifadeler olduğu için bundan vazgeçtiğini açıkladı. Olayların komplo olduğunu iddia eden Vedat Ergin "Uşak isyanıyla ilgili mahkemenin vicdanının sesini dinlemesini istiyorum. Bu isyan tamamen provakasyon ürünüdür. Kartal Cezaevi'nde Alaaddin Çakıcı ile husumete düştükten sonra Uşak'a sevkedildik. Uşak, Bayrampaşa Cezaevinden sonra en çok olay çıkan ikinci cezaevidir. Buna rağmen sevkimiz gerçekleşti. Uşak'a sevkedilmemiz resmen ölümümüz içindi. " şeklinde konuştu.

Bugün Uşak Atatürk Spor Salonu'nda görülen 4 dosya, gece saat 24.00'e kadar sürecek. 4 dosya bugün biterse cuma günü saat 10.00'a ertelenecek, bitmezse yarın devam edilerek cuma gününe ertelenecek. Cuma günü 4 dosyaya devam edilecek. Bitmezse sanıkların avukatlarıyla duruşmalar devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious