Nuriş'e 'Başbakan'a hakaret' davası

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Organize suç örgütü lideri Nuri Ergin hakkında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "şerefsiz" ve "korkak" dediği iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeraltı dünyasının ünlü ismi "Nuriş" lakaplı Nuri Ergin bir sure önce davasının görüldüğü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne girişi sırasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "şerefsiz" ve "korkak" gibi sözler sarfederek hakarette bulunmuştu. Ergin ayrıca, Alaattin Çakıcı, Fethullah Gülen, Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü polislerine de küfürler savurmuştu.

Jandarmaların ve basın mensuplarının önünde meydana gelen olayın ardından başlatılan soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Nuri Ergin hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Organize Suçlarla Mücadele Şubesi polislerine hakaret ettiği gerekçesiyle "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan dava açtı. İddianamede, Ergin'in TCK'nın 125/1-3-4-5 maddeleri gereğince 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Nuri Ergin'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde başlanılacak.

Nuri Ergin olayın hemen ardından İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından alınan ifadesinde suçlamaları kabul etti. Duruşması olduğu için Edirne F Tipi Cezaevi'nden adliyeye getirildiğini belirten Ergin ifadesinde, "Araçtan inip bekleme yerine geçerken, yapılan ikazlara rağmen Alaettin Çakıcı, Fettullan Gülen ve Organize Şube Müdürlüğü'nde çalışan personele küfür ettim. Ayrıca 'Şerefsiz Başbakan, korkak Başbakan' diyerek bağırdım. Amacım, Alaettin Çakıcı'nın yargı önüne çıkarılarak işlemiş olduğu suçlardan, özellikle Tevfik Ağansoy ve Uğur Kılıç'ın öldürülmesinden dolayı yargılanmasının sağlanması için hakaret edip, bağırdım. Suçumu kabul ediyorum" demişti.

Öte yandan savcılık, Nuri Ergin'in Fethullah Gülen ve Alaattin Çakıcı'ya hakareti yönünden ise "Ek kovuşturmaya yer olmadığı" kararı verdi. Kararda, bu kişilerin de şikayetçi olmaları halinde dava açılabileceği hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious