Nusaybin'de iki mayın patladı

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Mardin'in Nusaybin ilçesinde mayınlı arazide çıkan yangında 2 mayın patladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı ilçesi arasında bulunan yaklaşık 5 kilometrelik mayınlı arazi çıkan yangında tamamıyla yandı. Suriye sınırı üzerinde bulunan mayınlı arazide gece 23.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Kısa zamanda rüzgarın da etkisi ile büyüyen yangın 5 kilometrelik mayınlı araziyi tamamıyla sardı. Yangına ilk müdahaleyi sınırda nöbet tutan askerler yaptı.

Yangının büyümesi ve arazinin mayınlarla dolu olmasından dolayı müdahalede yetersiz kalan askerler durumu tabur komutanına bildirdi. Tabur komutanının da talimatı ile sınıra itfaiye gönderildi. Arazinin tamamıyla mayınlı olmasından dolayı itfaiye yangına yeterince müdahale edemedi. Çıkan alevlerin etkisi ile ısınan mayınlardan ikisi büyük bir gürültü ile patladı. Patlama esnasında çevrede kimsenin olmaması olası bir tehlikeyi önledi.

Giderek büyüyen yangın 1. Hudut Tabur Komutanlığı'na ait askeri mühimmat deposuna sıçradı. Yangının sıçraması üzerine tabur komutanlığına ait bütün askeri birlikler alarma geçti. Askeri mühimmat deposunun avlu kısmında başlayan yangın silah ve patlayıcı maddelerinin bulunduğu deponun iç kısmına sıçramadan askeri itfaiyeler tarafından büyük uğraşlar sonucu söndürüldü.

Mayınlı arazi üzerindeki yangın sabaha karşı büyük uğraşlar sonucu söndürüldü. Yangın sınıra yakın bazı tarım arazilerinin de yanmasına sebep oldu. Maddi hasara yol açan yangının neden çıktığı ise araştırılıyor. Vatandaşlar ise yangının kaçakçılar tarafından çıkarılmış olabileceğini iddia ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious