Nusaybin'de Sıla okulu coşkusu

Nusaybin'de Sıla okulu coşkusu.10041
  • Giriş : 25.11.2007 / 14:45:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:33:07

Cansu Dere ve sevgilisi Cem Yılmaz Mardin'deki açılış törenine birlikte katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sıla dizisinin çekildiği Mardin’in Nusaybin ilçesine diziyle aynı adı taşıyan ilköğretim okulu ünlülerin katıldığı törenle açıldı. Sıla dizisinin yapımcı ve oyuncularının yanı sıra Cem Yılmaz, Emel Sayın gibi ünlülerin de katıldığı açılış şenlik oldu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde çekimi devam eden “Sıla” dizisi, Nusaybin’e bağlı 12 köyü ilköğretim okuluna kavuşturdu. Geçen yıl Mayıs ayında Söğütlü Köyü’nde temeli atılan 8 derslikli Sıla İlköğretim Okulu bugün çok sayıda ünlünün katılımıyla açıldı.

Öğretmenler Günü’nde gerçekleştirilen açılış törenine Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, dizinin yönetmeni Gül Oğuz, oyuncuları Cansu Dere, Mehet Akif Alakurt ve Menderes Samancılar, ünlü sanatçılar Emel Sayın, Cem Yılmaz ve Furkan Kızılay katıldı.

Törende konuşan Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, yaşayan tarih Mardin’de çekimleri yapılan, Mardin ile özdeşleşen, kentin tanıtımında önemli rol oynayan Sıla dizinin yapımcısı olan Most Prodüksiyon Firmasının inşa ettiği okulun açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

DİNLER VE DİLLER KENTİNDE SEVİNÇ

Basın kuruluşlarının temsilcilerini ve sanatçıları “dinler ve diller kenti Mardin”de görmenin sevindirici olduğunu ifade eden Kılıçlar, şöyle dedi:

“Eğitimin önemi hiç kuşkusuz herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Eğitime hak ettiği önemi veren toplumlar birçok problemi çözmüş demektir. Ülkemizde problem olarak görülen pek çok olayın temel nedeni de eğitim eksikliğidir. Eğitimin ilimiz açısından öneminin farkındayız. İlimizin eğitim seviyesini daha üst seviyelere taşıyabilmek için okul sayımızın artırılması, bilgi çağının gerektirdiği teknolojinin etkin kullanımını sağlayarak kaliteli eğitim sunmayı hedefliyoruz. Bu yıl şu ana kadar kamu kaynakları haricinde hayırsever ve sivil toplum kuruluşları tarafından tamamlanan veya bitmek üzere olan 13 okul ile toplam 146 dersliğe ulaşılacaktır.”

Sıla dizisinin yönetmeni Gül Oğuz da okulda binlerce çocuğun okuyacağını söyledi, “Bu çocuklar bu toprakları aydınlatacak, yeni bir hayat, iş ve aş getirecek. Binlerce okul ve fabrika kurulacak. Hayalimiz gerçek olacak” dedi.

Ünlüler okulun açılışını birlikte yaptılar ve daha sonra sınıflara girip öğrencilerle ve köy halkıyla sohbet ettiler. Söğütlü Köyü’ndeki 8 derslikli Sıla İlköğretim Okulu, civardaki 11 köye de hizmet verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious