NY, Ortadoğuyu yorumladı

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

ABD’de yayımlanan The New York Times gazetesi, Lübnan’da görev yapacak uluslararası barış gücüne hiçbir ülkenin kendi askerlerini göndermek istemediğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazete, ABD yönetiminin daha baştan asker göndermeyeceğini ilan ettiğini, NATO’nun mevcut barış gücü askerleri ile zaten kapasitesini Skip to next paragraph aştığını, Almanya’nın ön şartlar sürdüğünü ifade ederek Batılı ülkelerin asker göndermeye yanaşmadığını; sadece Kıbrıs adasından lojistik destek vermeyi yeğlediği yorumunu yaptı.

The New York Times’e konuşan üst düzey bir Avrupalı diplomat "barış gücü" fikrine herkesin destek verdiğini ancak iş asker verilmesine gelince yan çizdiğini belirtti.

Elaine Sciolino ve Steven Erlanger tarafından kaleme alınan yazıda, barış gücü fikrine sözlü verilen desteklere rağmen bu ülkelerin askerlerinin İsrail’e dost olarak görüleceği için Hizbullah’ın hedefi olmasından korktukları yorumu yapıldı. Gazete, geçmişte bölgede bulunan ABD ve Fransız askerlerinin saldırılara hedef olduğunu hatırlatarak, bu ülkelerin asker göndermeme nedenleri arasında aynı akıbete uğrama korkusunun yattığını ileri sürdü. 1983 yılında Amerikan deniz piyadeleri ve Fransız güçlerini hedef alan çifte intihar saldırısında 241 Amerikan ve 58 Fransız askeri öldürülmüştü.

The New York Times, İsrail halkının barış gücü fikrini desteklemelerine rağmen yine de bu fikri şüphe ile karşıladıklarını yazdı. Makalede, İsrail’in NATO’dan ve AB ülkelerinden gelecek barış gücü askerlerine sıcak baktığı değerlendirmesinde bulunuldu. İsrail hükümeti, kurulacak barış gücünün Hizbullah’ı silahsızlandırmasını ve İsrail sınırından uzak tutmasını istiyor.

The New York Times, ABD’nin bölgeye barış gücü askerinin göndermeyeceğinin bilindiğini, İngiltere’nin Irak’ta, Afganistan’da ve Balkanlar’da bulunan askerleri yüzünden Lübnan’a asker gönderme fikrine yanaşmayacağını ifade ederek geriye sadece Almanya ve Fransa’nın kaldığını bildirdi. Almanya ancak İsrail ve Hizbullah kabul ederse asker göndereceğini açıklarken, Fransa ise bu fikir için çok "erken" değerlendirmesi yapıyor.

Gazete, tek olumlu açıklamanın AB Dış Politika Şefi Javier Solana’dan geldiğini ancak onun da "Bazı AB ülkelerinin gerekli yardımı yapacağı" sözünden öteye gitmediğinin altını çizdi.

İsrail Yedioth Aharonot gazetesi yazarı Nahum Barnea ise durumu şöyle özetliyor, barış gücü askeri gönderme konusunda, "Almanya Fransa’yı, Fransa Mısır’ı ve Mısır bir başkasını öneriyor. Hizbullah’ın yanında görev yapacak bir yere barış gücü askeri gönderecek tek ülke yok."

İtalya’nın başkenti Roma’da yarın toplanacak olan ABD, Rusya, Fransa, Türkiye, İspanya, İngiltere, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanlarını, ateşkes ve Lübnan’da barış gücü kurulması konusunu tartışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious