NY Times sahte maili gerçek sanınca

NY Times sahte maili gerçek sanınca.22211
  • Giriş : 23.12.2008 / 12:05:00

Dünyanın en saygın gazetesi olmakla övünen New York Times faka bastı. Gazete Paris Belediye Başkanı adına gönderilen bir maili yayınladı. Ancak mail sahteydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paris Belediye Başkanı'nın Hillary Clinton'un koltuğuna oturmak isteyen Caroline Kennedy'ye yönelik eleştiriler getiren ve Amerikan'ın gündemine damgasını vuran mektubun sahte olduğu ortaya çıktı

Mektubun yayınlanmasından sonra Paris Belediye Başkanı gazeteye bir mektup göndererek gazetede çıkan ifadelerin kendilerine ait olmadığını dile getirdi

New York Times Gazetesi kendisine e-mail yoluyla ulaştırılan ve telefonla doğrulatmak ihtiyacı duymadıkları mektup için Bertrand Delanoe ve okuyucularından özür diledi.

Mektupta Caroline Kennedy yerden yere vurulmuş ve Amerika'nın demokrasiden hanedanlığa dönüştüğü yorumu yapılmıştı.

Fox TV ise mektubun ardından "Fransızlar her işe burnunu sokmasın" gibi yorumlar yapmış, gazetenin web sitesinde açılan tartışmaya 180 yorum gelmişti.

Saygın Amerikan gazetesi New York Times, haber kaynağını kontrol etmemenin kurbanı oldu. Elektronik posta aracılığıyla Paris Belediye başkanı adına gelen bir mektubu hiç sorgulamadan gazetesine koydu. Mektupta Paris Belediye Başkanı Bartrand Delanoe olduğunu iddia eden kişi, "Croline Kennedy'nin Hillary Clinton'un boşalan Senato koltuğuna oturmak istemesinin ürkütücü ve çok da fazla demokratik olmadığını dile getirilerek, "Biz Fransızlar Kennedy ailesinden şimdiye kadar sadece hanedanlık gibi hareketler gördük" yorumuna yer verildi. Bu mektup tam metin olarak gazetede çıktı. Ancak Paris Belediye başkanlığı, gazeteye "gerçek" bir mektup göndererek yayınlanan metinin kendilerine ait olmadığını dile getirdi. Suçunu kabul eden New York Times yetkilileri de, "Evet mektup sahteydi. Biz bu mektubu yayınlayarak bize gelen imzalık mektuplardaki bütün standartlarımızı ezdik. Paris Belediye Başkanı ve okuyucularımızdan özür diliyoruz" denildi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*